Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Medya Okuryazarlığı Dersi Tanıtım Toplantısı ve Yenilikler Paneli Yapıldı.

Medya Okuryazarlığı Dersi Tanıtım Toplantısı ve Yenilikler Paneli Yapıldı.

 “Medya Okuryazarlığı Dersi Tanıtım Toplantısı ve Yenilikler Paneli”

 

      Ortaokulların 7 veya 8. sınıflarında seçmeli ders olarak okutulmakta olan Medya Okuryazarlığı dersine yönelik olarak Temel Eğitim Genel Müdürü Sayın Funda KOCABIYIK ile  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Davut DURSUN tarafından imzalanmış olan “İlköğretim Öğrencilerinde Medya Okuryazarlığı Bilincinin Geliştirilmesi ve Medya Okuryazarlığı Dersine Yönelik İşbirliği Protokolü” kapsamında yapılan çalışmaların tanıtımı için düzenlenen “Medya Okuryazarlığı Dersi Tanıtım Toplantısı ve Yenilikler Paneli”  23 Eylül 2014 tarihinde Ankara Bilkent Otel’de yaklaşık 200 kişinin ve basının katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

 

    Genel Müdürlüğümüz Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanlığı tarafından koordine edilen ve Sayın Bakanımız Prof. Dr. Nabi AVCI ile RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut DURSUN’un iştirak ettiği tanıtım toplantısına; Temel Eğitim Genel Müdürü Sayın Funda KOCABIYIK, Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Sayın Dr. ELİF BAKAR, Araştırma Geliştirme ve Projeler Dairesi Başkanı Sayın Zeynep ÖÇGÜDER, İzleme ve DeğerIendirme Daire Başkan Vekili Sayın Binnur UZUN ile Genel Müdürlük personeli ile birlikte Millî Eğitim Bakanlığı bürokratları, RTÜK üst kurul üyeleri akademisyenler, Ankara’dan Medya Okuryazarlığı dersini seçen okulların okul müdürleri, dersi okutacak öğretmenler, dersi seçen öğrencilerden temsilciler katılmışlardır.

 

    Sayın Bakanımız, Medya Okuryazarlığı Dersi Tanıtım Toplantısında yaptığı konuşmada; medyada, çocukların karakter oluşumunu menfi yönde etkileyecek, onların sağlıklı gelişmelerini bozabilecek pek çok unsur bulunduğunu ifade etti. Medyanın sınırlarını sürekli genişletmesinin, gücünü gelenekten alan ilişki biçimlerini değişmeye zorladığını, toplumun temel dinamiklerini, kendisi üzerinden gelişen bir zihniyetle yeniden biçimlendirdiğini belirten Bakanımız; ailenin, okulun, akrabalık ilişkilerinin kişiler üzerindeki olumlu etkisi azalırken, medya araçlarının dayattığı yaşam tarzlarının, ilişki biçimlerinin yaygınlık kazandığına dikkati çekti. Medyanın, özellikle internet medyasının, şiddeti ve cinselliği acımasızca kullanmasının aslında herkesi bir saldırı altında tuttuğunu ifade eden Bakanımız, çocukların, bu maruz kalma karşısında ne yazık ki daha savunmasız olduğunu belirti.

 

  Ders saatlerinin ayarlanmasının, teneffüs vakitlerinin uzatılmasının,   merkezi sınavların baskısının azaltılmasının,  oyunun mümkün olduğunca derslere sokulmasının ve bütün bu düzenlemelerin çocuklarımızı hayatla buluşturacak daha fazla alan açmak için yapıldığını ifade etti.  Çocukları medya karşısında daha korunaklı kılmanın bir diğer yolunun da onlara medyadan doğru faydalanmanın yollarını öğretmek olduğunu aktaran Sayın Bakanımız; Medya okuryazarlığı dersinin bu amaca hizmet etmek için okutulması gerektiğini, Medya Okuryazarlığı dersinin,  öğretim programıyla, ders araçlarıyla, hizmet içi eğitim seminerinden geçmiş öğretmenleriyle daha etkili olarak okutulacağını söyledi.  

 

 “Medya Okuryazarlığı Dersi Tanıtım Toplantısı ve Yenilikler Paneli” RTÜK Başkanı Prof. Dr. Sayın Davut DURSUN ile Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI’ nın konuşmaları sonrasında  “Medya Okuryazarlığı Dersi Yenilikler Paneli’yle devam etti.  Oturum Başkanlığını Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Ömer AÇIKGÖZ’ ün yaptığı panele Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı V. Prof. Dr. Nezih ORHON, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Ebubekir ÇAKMAK ile Yrd. Doç. Dr. Adnan ALTUN panelist olarak katılmışlardır

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 0(312) 413 16 00 / 0(312) 413 18 58

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.