T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Temel Eğitim Genel Müdürlüğü
Ana Sayfa  Haberler  Oyun ve Fiziki Etkinlikler Dersi Öğretim Programı
Oyun ve Fiziki Etkinlikler Dersi Öğretim Programı Yayın tarihi: 10.09.2012 - 16:27 - Görüntülenme Sayısı: 97917

İlkokul 1. sınıflarda yer alan zorunlu ders kapsamındaki  Oyun ve Fiziki Etkinlikler Dersi için Öğretim Programı hazırlanmıştır.

1-Oyun ve Fiziki Etkinlikler Dersi Öğretim Programı

12 yıllık zorunlu eğitim kapsamında Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 25/06/2012 tarih ve 69 sayılı Kurul Kararına göre  “İlköğretim Kurumları (İlkokul ve Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesi”ne göre 2012-2013 eğitim ve öğretim yılından itibaren 1. ve 5. sınıflardan başlanmak üzere kademeli olarak uygulanması ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 20.07.2010 tarihli ve 75 sayılı Kararı ile kabul edilen “İlköğretim Okulları Haftalık Ders Çizelgesi”nin 2012-2013 eğitim ve öğretim yılından itibaren 1. ve 5. sınıflardan başlanmak üzere kademeli olarak uygulamadan kaldırılması kararlaştırılmıştır.

Yeni ders çizelgelerinin kabulü ile öğretim programlarında yeniden yapılanma süreci başlamıştır.

Bu kapsamda Genel Müdürlüğümüz tarafından 1- 4. sınıflar için “Oyun ve Fiziki Etkinlikler Dersi” öğretim programı hazırlanmıştır. Bu ders, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın ilgili kurul kararı gereği 1. sınıflarda 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya başlanacak 2., 3., 4. sınıflarda ise aşamalı olarak uygulanacaktır. Sınıf öğretmenlerinin gireceği dersin işlenişinde “FEK kartları” ve “Oyun Oynuyorum Derleme Kitapçığı” nın kullanımına da yer verilmiştir.

2-Fiziksel Etkinlik Kartları (FEK) ve Oyun Oynuyorum Derleme Kitapçığı

FEK kartlarında öğrencilerin fiziksel, sosyal ve psikolojik gelişimlerini sağlayacak oyunlar yer almaktadır. Ayrıca kartlarda öğretmenlerin rahatlıkla kullanmaları için gerekli açıklamalara yer verilmiştir. Bu kartlarda önerilen oyunlar sınıfta, okul bahçesinde veya okulun çok amaçlı kullanılan salonlarda oynanabilecek türden oyunlardır. Kartlarda yer alan oyunlar ve fiziki etkinlikler hazırlanırken engelli öğrencilerin katılacağı oyunlar özellikle vurgulanmıştır.

FEK kartlarında fiziki hareketlerin yanında ulusal ve evrensel oyunlar da bulunmaktadır.

Adı geçen dersin öğretim programı ve materyalleri hazırlanırken;

vb hedefler dikkate alınmıştır.

OYUN VE FİZİKİ ETKİNLİKLER DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ.

OYUN OYNUYORUM DERLEME KİTAPÇIĞI İÇİN TIKLAYINIZ

FİZİKSEL ETKİNLİK KARTLARI (MOR-KIRMIZI)

FİZİKSEL ETKİNLİK KARTLARI (SARI-TURUNCU)