Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

2-8. SINIFLARDA İNGİLİZCE DÖRT TEMEL BECERİ ETKİNLİK KILAVUZU

2-8. SINIFLARDA İNGİLİZCE DÖRT TEMEL BECERİ ETKİNLİK KILAVUZU

Öğrencilerimizin en az bir yabancı dili yazılı ve sözlü iletişim kurabilecek şekilde iyi derecede öğrenmesini sağlamak amacıyla eğitim yöntemlerinin geliştirilmesi ve yabancı dil eğitiminin niteliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Bu kapsamda, dil bilmenin sadece dil bilgisi bilmekle eş değer olmadığı felsefesine dayanılarak ders kitaplarının yanı sıra öğrencilerimizi 4 temel dil becerisinde de (konuşma, dinleme, okuma ve yazma alanlarında) desteklemek amacıyla öğrenci ve öğretmenlerimizin kullanımına sunulmak üzere ilkokul 2. sınıftan ortaokul 8. sınıf seviyesine kadar İngilizce etkinlik kılavuzları hazırlanmıştır.

Alanında uzman danışman akademisyenlerin rehberliğinde İngilizce öğretmenlerimiz tarafındanhazırlanan "Communicative Supplementary Materials for English Language Teachers and Students" isimli kitaplar ilkokul 2. sınıftan 8. sınıfa kadar 8. sınıf seviyesinde ayrı ayrı olmak üzere mevcuttur. Toplamda 70 fasikül, 1642 sayfa olarak hazırlanan 7 kitaplarla birlikte dinleme metinlerini içeren ses dosyaları da yer almaktadır.

2-8. sınıf İngilizce dersi öğretim programında belirtilenevrensel yapıda olan dil işlevlerinden yararlanılarak fasiküller halinde hazırlanan materyaller, öğrencilerin temel dil becerilerini bütüncül olarak geliştirmeyi, öğrencileri 21. yy becerilerine hazırlamayı, öğrencilere dilin hayatın bir parçası olduğunu benimseterek etkileşimsel bağlamlarda iletişim kurmayı hedeflemektedir. Söz konusu materyaller aynı zamanda Vizyon hedefleri arasında yer alan disiplinler arası yaklaşımla matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler ve görsel sanatlar gibi farklı disiplinlerle birlikte öğrenci merkezli, eleştirel düşünceyi ve öğrenen özerkliğini destekleyiciçeşitli aktiviteler ve projeleri içeren etkinlik kılavuzlarından oluşmaktadır.

Hazırlanan kılavuzlarda, her beceri temelli etkinliğin başında o etkinliğe yönelik bilgiler ve etkinlik uygulama adımları öğretmenlerimizin kullanımına sunulmuştur. Bu sayede, öğretmenlerimiz etkinlik planlamalarını kolaylıkla takip edebilecek ve öğrencilerin dil becerilerini geliştirme süreçlerine verimli bir şekilde yardımcı olabileceklerdir.

Özellikle Covid-19 salgın sürecinde yürütülen uzaktan eğitim faaliyetlerini destekleyerek yabancı dil eğitiminde verimliliği artırabilmek ve öğrencilerimizin yardımcı kaynak ihtiyacını azaltmak amacıyla, hazırlanan etkinlik kılavuzları Bakanlığımız EBA platformunda ve http://tegmmateryal.eba.gov.tr sayfasında yayınlanmıştır.

 

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.