Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Akıl ve Zekâ Oyunları Türkiye Şampiyonası finali Bursa ilinde gerçekleştirildi.

Akıl ve Zekâ Oyunları Türkiye Şampiyonası finali Bursa ilinde gerçekleştirildi.

Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tüm Akıl ve Zekâ Oyunları Federasyonu (TAZOF) arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında ülke genelinde gerçekleştirilen Akıl ve Zekâ Oyunları Türkiye Şampiyonası’nın finali Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu’nun da katılımı ile Bursa ilinde gerçekleştirildi.

Akıl ve Zekâ Oyunları Türkiye Şampiyonası’nın açılışına Bursa Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve TAZOF Başkanı Av. Şaban Kurt’un yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. 

Öğrencilerin heyecanının kendisine de yansıdığını ifade eden ve turnuvanın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Genel Müdür Dr. Cem Gençoğlu, “Akıl, zekâ ve oyun uzun yıllar boyunca hep birbiriyle kavga ettirilmiştir. Aklı zekâdan, zekâyı akıldan ve her ikisini de oyundan ayırmak mümkün değildir. Her ikisini de oyunda bağımsız nitelendiriyoruz. Aslında oyunu da biraz küçümsüyoruz. Teknolojiyi kuran medeniyetler, bu üç kavramı yarıştırmak yerine birbiriyle ilişkilendiriyorlar. Akıl diğer iki unsuru da kapsayan, içinde duygu ve sabır barındıran bir kavramdır. Zekâ, biraz daha matematiksel bir kavramdır. Oyun ise bunların her birisini içerisinde kuşatan ve esasında bireyi geleceğe hazırlayan bir olgudur. Bunların üçünü birbirinden ayırdığınızda elinizde kuru bir bilgi kalır. Değerden yoksun kuru bilginin de dünyada ve yaşamda hiçbir karşılığı yoktur. Einstein bir sözünde ‘Zeki olmanın gücü sadece bilgi değildir, biraz da hayal gücüdür.’ der. Başarıyı yakalamak için dâhiyane bir fikriniz olması yeterli değildir. Bunun için çalışmanız ve mücadele etmeniz gerekir. Bu tür etkinlikler de sabrı iş birliğini ve problem çözme becerilerini geliştirir.” dedi ve turnuvaya katılan öğrencileri tebrik etti. 

Protokol kapsamında ülke genelinde gerçekleştirilen, büyük mücadele ve heyecana sahne olan Akıl ve Zekâ Oyunları Türkiye Şampiyonası’nda  dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

 

29-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-2019

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.