Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Başbakan Yıldırım, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nedeniyle Çocukları Kabul Etti.

Başbakan Binali Yıldırım, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve beraberindeki çocukları Çankaya Köşkü´nde kabul etti.
Başbakan Yıldırım, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nedeniyle Çocukları Kabul Etti.

Başbakan Yıldırım Çankaya Köşkü´nde, Bakanlar Kurulu toplantısının yapıldığı salonda çocukları kabul etti. Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz´ın da yer aldığı kabulde çocuklar, Bakanlar Kurulu üyelerinin koltuklarına oturdu. Başbakan Yıldırım, 23 Nisan dolayısıyla Başbakanlık koltuğunu Pursaklar Altınova İlkokulu 5. sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Esma Didesu Taşyürek´e verdi.

Yıldırım, "Şimdi Başbakanımıza sözü bırakıyorum" diyerek, 23 Nisan dolayısıyla Başbakanlık koltuğuna oturan Pursaklar Altınova İlkokulu 5. sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Taşyürek´e söz verdi.

Çocuk Başbakan Esma Didesu Taşyürek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün, millet egemenliğini hakim kılmak için 23 Nisan 1920´de Türkiye Büyük Millet Meclisi´ni açtığını ve bugünü çocuklara armağan ettiğini hatırlattı.

"Dünyadaki tüm çocukların hayranlıkla baktığı bir bayrama sahip olan bizler, çok güzel bir ülkenin çocuklarıyız" diyen Taşyürek, "Bu duygularla hepimize güzel, mutlu nice bayramlar diliyor, dünyada çocuklara bayram hediye eden ve bu bayramı dünya çocuklarıyla paylaşan tek ülke olmanın gururunu bizlere yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarına, bu ülke için canlarını ortaya koyan aziz şehitlerimize, gazilerimize saygılarımı sunuyorum. Ayrıca, bizleri makamında ağırlayan, bu makamın asıl sahibi Sayın Başbakanımıza da tüm arkadaşlarımız adına teşekkürlerimi sunuyorum." ifadesini kullandı.

Taşyürek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nı kutlayarak, neşe, huzur ve mutluluk dolu nice bayramlar temennisinde bulundu.

Başbakan Yıldırım, "Sizlerin burada olmanızdan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Keşke bütün arkadaşlarınızı buraya alabilsek. Ama bütün Türkiye´de sizin arkadaşlarınız bizi izliyor. Onlara da selam gönderiyor, gözlerinden öpüyoruz." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çocukları kabulünün ardından Çankaya Köşkü bahçesinde oluşturulan "Çocuk Şenliği" alanına geldi.

Çocuklar, Başbakan Yıldırım´ın gelişiyle ellerindeki kırmızı ve beyaz balonları, "Sevgi, kardeşlik ve barış için" diyerek gökyüzüne bıraktı.

Yıldırım, daha sonra bahçeye kurulan stantları gezdi. Çocuklarla yakından ilgilenen ve onlarla fotoğraf çektiren Yıldırım, stantlarda ebru yaptı, sikke bastı. Yıldırım ayrıca kendi yaptığı pamuk şekerleri çocuklara ikram etti.

Başbakan Yıldırım, TRT Çocuk´ta yayınlanan çizgi filmlerdeki karakterleri temsil eden kostümlü kahramanlarla fotoğraf çektirdi.

Türk bayrakları ve balonlarla adeta panayır alanına dönüşen köşkün şeref kapısı önündeki bahçede, çocuklar öğle yemeğini açık büfeden yedi. Çocuklara dondurma, pamuk şeker, patlamış mısır, limonata ve macun şeker ikramında bulunuldu. Ayrıca çocuklar, TRT Çocuk´taki çizgi film kahramanlarının rol aldığı müzikallerini de izledi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı şenliğine katılanlar arasında, şehit ve gazi yakınlarının çocuklarının yanı sıra, 81 ilden gelen çocuklar, Bakanlar Kurulu üyelerinin koltuklarına oturan çocuklar ile yabancı ülkelerden gelen çocuklar yer aldı.

 

25-04-201825-04-201825-04-2018

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.