Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi Çerçevesinde Avrupa Konseyi ziyareti gerçekleştirildi.

Eğitim alanında ve eğitim yoluyla demokrasi kültürünü güçlendirme hedefi ile hazırlık çalışmaları devam eden Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi çerçevesinde Projelerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Sayın Muhterem KURT, Temel Eğitim Genel Müdürümüz Dr. Cem GENÇOĞLU ve Ar-Ge ve Projeler Daire Başkanımız Dr. Gülderen ÖZDEMİR ile Görevli Öğretmen Özgür KARADEMİR Avrupa Konseyi’ndeydi. 
Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi Çerçevesinde Avrupa Konseyi ziyareti gerçekleştirildi.

Avrupa Konseyi ile eğitim alanında iş birliği yapılabilecek alanları belirlemek, Avrupa Konseyince diğer ülkelerde yürütülen proje uygulamalarını görmek ve eğitim sektörü ile ilgili güncel bilgileri paylaşmak amacıyla düzenlenen ziyaretin en dikkat çekici oturumlarından biri 15 Temmuz darbe girişimi sonrası eğitim ve demokrasi konulu oturum oldu.

 

10-11 Ekim tarihlerinde Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenen toplantılar Avrupa Konseyi Agora binasındaki karşılama ile başladı. Türkiye Büyükelçisi Sayın Erdoğan İşcan, Daimi Temsilci Yardımcısı Sibel Erkan, Avrupa Konseyi Demokrasi Genel Müdürü Snežana Samardžić-Marković, Demokratik Vatandaşlık ve Katılım Müdürü Matthew Johnson, Eğitim Bölümü Başkanı Sjur Bergan, İş Birliği ve Kapasite Geliştirme Başkanı Sarah  Keating, Avrupa Konseyi Politika Dairesi Başkanı Villano Qiriazi, Genel Sekreterlik Göç ve Mülteciler Özel Temsilciliğinden Stefanos Stavros ve proje ekiplerinin de yer aldığı oturumlar oldukça yoğun geçti. 

 

Avrupa Konseyi’nin eğitim alanındaki çalışmalarının tanıtılması ve potansiyel iş birliği alanlarının tespit edilmesi başlıklı ilk oturumda Konsey’den, uygulamış ve uygulamakta olduğu projeler ile ilgili bilgiler alındı. Eğitim sektörüyle ilgili güncel bilgilerin paylaşıldığı ve Türkiye’de yapılabilecek yeni proje tekliflerinin sunulduğu birinci oturumda geçici koruma altındaki Suriyelilerin eğitim durumu ile ilgili bilgiler paylaşıldı, göçmenlik statüsüne bakılmaksızın Türkiye´de yaşayan tüm çocukların nitelikli eğitime erişimi için alınan tedbirler ve çalışmalarla ilgili bilgi verildi. 

 

Bu hususta Türkiye’de yapılan çalışmaların takdirle karşılandığını ifade eden Avrupa Konseyi yetkilileri özellikle geçici koruma altındaki Suriyelilerin eğitimi ile ilgili olarak yapılacak çalışmaların Avrupa’da göçmenlerin eğitimi için geliştirilen araç ve yöntemlere ışık tutacağına değindi.

 

Toplantının ikinci oturumunda 15 Temmuz darbe girişimi, FETÖ’nün iç yüzü ve bu girişim sonrası eğitim alanında alınan tedbirler, eğitimin öğretimin kesintisiz devamı ile ilgili gelişmeler Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt ve Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu tarafından aktarıldı. Ardından Avrupa Parlamentosu Parlamenterler Meclisinde Anadolu Ajansının 15 Temmuz darbe girişimi konulu fotoğraf sergisi gezildi.

 

Ziyaretin ikinci gününde Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Ar-Ge ve Projeler Daire Başkanlığınca yürütülmek üzere hazırlanan Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi konulu AB/AK ortak projesiyle atılacak adımların planlaması yapıldı. Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt “Türkiye’deki Demokratik anlayışın Avrupa tarafından görülmesine ihtiyaç olduğunu ve bu proje ile kendimizi dünyaya anlatma şansı bulacağımızı” ifade etti.  Sayın Kurt, “Darbe girişiminden önce planlanan projenin 15 Temmuz darbe girişimi ile çok daha önem kazandığını, 15 Temmuz da Türkiye olarak halkın demokrasiye nasıl sahip çıktığının dünyadaki en güzel örneğini gösterdiğimizi” dile getirdi.

 

Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu “Demokrasi kültürünün temel eğitim düzeyinde verilmesi gereken bir olgu olduğunu ve dünyanın 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde halkın yazdığı bir destan ile Türkiye’de demokrasiye verilen önem ve değeri gördüğünü” bildirdi.   “Ülkemizin demokrasiye olan düşkünlüğünün bir göstergesi  15 Temmuz gecesi iken insan hakları konusundaki başarı göstergesi de 150.000 Suriyeli öğrencinin okullarımızda diğer öğrencilerimizle birlikte, bizim çocuklarımızla aynı imkânlara sahip bir şekilde eğitilmesidir.” dedi.

 

İki gün süren toplantılar boyunca her iki taraf da başta demokratik vatandaşlık ve insan hakları eğitimi olmak üzere eğitim alanındaki mevcut iş birliğinin korunarak kapsamının genişletilmesi ve geliştirilmesi konusundaki kararlılığını dile getirdi.

 14-10-201614-10-201614-10-201614-10-201614-10-201614-10-2016

 

 

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.