Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesinin Açılış Töreni Yapıldı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin eş finansmanı ile Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü  ve UNICEF iş birliğinde yürütülecek olan “Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi” nin açılış töreni Müsteşar Yardımcılarımız Dr. Muammer YILDIZ ve Ferda YILDIRIM’ın katılımlarıyla Ankara’da gerçekleştirildi.
Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesinin Açılış Töreni Yapıldı.

          Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin eş finansmanı ile Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü  ve UNICEF işbirliğinde yürütülecek olan “Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi” nin açılış töreni Müsteşar Yardımcılarımız Dr. Muammer YILDIZ ve Ferda YILDIRIM’ın katılımlarıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

        

         Engeli olan bireylerin karşılaştıkları sorunların üstesinden birlikte gelmeyi hedefleyen bu proje,  Antalya, Bursa, Konya, İzmir, Gaziantep ve Samsun illerinde olmak üzere toplamda 90 pilot okulda uygulanacaktır. Proje, engeli olan çocukların erken çocuklukta kaliteli kapsayıcı eğitim yoluyla sosyal yaşama katılımlarına katkı sağlamayı, uzun vadede ise sosyal yaşama erişimlerini kolaylaştırmayı hedeflemektedir. Proje ile sadece engeli olan çocuklar ve bu çocukların ailelerine değil, aynı zamanda tipik gelişim gösteren çocuklar ve bu çocukların ailelerine ulaşmak da hedeflenmektedir. Bu sayede engeli olan bireylerin toplumda kabullenilmeleri yönünde farkındalık kazandırılacaktır.

 

        Açılış konuşmalarında Müsteşar Yardımcısı Sayın Dr. Muammer YILDIZ;  “Kapsayıcı eğitimin uygulandığı okullarda değerlerin çeşitliliği ve her öğrencinin sınıfa getirdiği benzersiz katkılar vardır. Kapsayıcı eğitimin ilkelerinin benimsendiği bir eğitim ortamında, her çocuk kendisini güvende hisseder ve okula karşı aidiyet duygusu taşır.  Bu vesileyle de tüm öğrencilerimiz ve ebeveynleri öğrenme hedeflerini belirlemeye ve onları etkileyen kararları almaya ve uygulamaya başlar. Bu da toplumumuzun refahında, medeniyetinin gelişiminde önemli bir adımdır.” ifadelerini kullandı.

 

        Temel Eğitim Genel Müdürü Sayın Cem GENÇOĞLU da konuşmalarında;  “ Biz bu proje ile; Baktığımız halde, göremediğimiz yerde olmaya çalıştık… Göremediğimiz gibi, duyamadığımız, dinlemediğimiz, yaşamadıkça hissedemediğimiz bir yerde…  Sahip olduğumuz tüm duyulara rağmen atladıklarımızdan aldık cesaretimizi... Birlikteliğin temeli genel müdürlük olarak bizde ise eğer, onu sağlam atmak. Erken çocukluk düzeyinde yeni bir başlangıç yapıp minik yüreklerin geleceğe birlikte bakabilmelerini sağlamak, onlara yol gösterenlerin yolunu aydınlatmak tüm çabamız.” dedi. Sayın GENÇOĞLU ayrıca;  “Projemizin ülkemiz ve geleceğimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullanarak konuşmalarını sonlandırdı.  

       

           UNICEF Türkiye Temsilcisi Sayın Philippe DUAMELLE açılış konuşmasında: “Bu proje, kız-erkek,  engeli olan ya da olmayan Türkiye’deki tüm çocukların eğitime erişmelerini artırmaya yönelik ortak kararlılığımızı yansıtmaktadır. Bunun gerçekleşmesi için, engeli olan çocukları görünmez kılan örtüleri kaldırmamız, okullarında ve çevrelerinde başarılı olup gelişmeleri için onlara mümkün olan tüm olanakları sunmamız gerekiyor. Çocuklarımızın eğitimine yatırım yaparak yalnızca onlara değil kendi geleceğimize de yatırım yaptığımızı hepimiz hatırlamalıyız.” ifadelerini kullandı.

 

21-09-201721-09-201721-09-201721-09-201721-09-2017

 

 

 

 

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.