Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Artırılması Projesi Kapsamında İrlanda Çalışma Ziyareti Tamamlandı.

Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Artırılması Projesi Kapsamında İrlanda Çalışma Ziyareti Tamamlandı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ortak finansmanı ile uygulamaya konulan Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Artırılması Projesinin amacı; dezavantajlı çocuklar başta olmak üzere tüm çocukların erken çocukluk eğitimi hizmetlerine erişiminin ve sunulan eğitimin kalitesinin arttırılmasıdır. Proje ile erken çocukluk eğitimi hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve çeşitlendirilmesi de hedeflenmektedir.

İrlanda Çocuk, Eşitlik, Engellilik, Entegrasyon ve Gençlik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete; Temel Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Zarife SEÇER, Daire Başkanı Sedat ABDULHAKİMOĞULLARI ve proje ekibi katılım sağladı.

Ziyaret süresince; İrlanda eğitim sistemi, erken çocukluk eğitimi hizmetleri ve bu hizmetlere erişim, dezavantajlı gruplara sunulan eğitim imkânları ile farklı eğitim modelleri, müfredat geliştirme, kalite çerçevesi, değerlendirme ve teftiş sistemi, öğretmen yetiştirme, eğitim finansmanı, ulusal kalite standartları, aile eğitimleri ve kamuoyu farkındalığı konuları ele alınmıştır.

İrlanda Çocuk, Eşitlik, Engellilik, Entegrasyon ve Gençlik Bakanı Sayın Roderic O'GORMAN'ın Türk heyetini karşılaması ile başlayan ziyaretin ilk gününde İrlanda'da Erken Çocukluk Bakım ve Eğitim (EÇBE) Strateji Belgesine ilişkin paylaşım yapılmıştır. Strateji Belgesi ile; çocuğun, ailelerin ve toplumun desteklenmesi, ailelerin ihtiyaçlarının karşılanması, ihtiyaç duyulan materyallerin temin edilmesi, çocuk yoksulluğunun etkilerinin ortadan kaldırılmasının ana hedef olduğu aktarılmıştır.

Ayrıca; çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlığının iyileştirilmesi, yüksek kalitede sağlık hizmetlerinin evde ve okulda çocuklara ulaştırılması, oyun temelli erken çocukluk hizmetinin olumlu bir eğitim ortamında sunulması ve ücreti karşılanabilir bir hizmet temin edilmesi konularına değinilmiştir.

Çocuğun erken çocukluk eğitim ortamından ilkokula geçerken sorunsuz bir şekilde geçiş sağlanması, kaliteli erken eğitim ve bakım hizmeti ile etkili erken çocukluk hizmetinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Çalışma ziyareti boyunca erken çocukluk bakım ve eğitimi alanında hizmet veren farklı kurumlara ziyaretler düzenlenerek teorik bilgilerin uygulanmasına ilişkin gözlem yapma imkânı bulunmuştur.

Çocuğun üstün yararı için İrlanda Çocuk, Eşitlik, Engellilik, Entegrasyon ve Gençlik Bakanlığı ve İrlanda Eğitim Bakanlığı arasında sağlanan koordinasyon ve iş birliği süreçlerine ilişkin bilgi alınmış ve özellikle dezavantajlı ailelerin çocuklarının eğitim hizmetlerinden eşit bir şekilde faydalanabilmeleri için ailelere sağlanan mali destek ve tüm gün çalışan ebeveynlerin çocukları için geliştirilen alternatif modeller detaylı bir şekilde sunulmuştur. Ülke geneli evde sunulan eğitim hizmetlerinin kayıt altına alınması ve bakım veren kişilere eğitim verilerek bir kalite standardı oluşturulmasına ilişkin İrlanda hükümeti tarafından strateji ve hedefler belirlendiği aktarılmıştır.

İrlanda Şehir Üniversitesine ziyaret yapılarak öğretmen yetiştirme süreçleri, eğitim programı, öğretmenlik uygulamaları, sunulan danışmanlık hizmetleri ve öğretmenlere sunulan hizmet içi eğitim konularında fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Türk Eğitim Sistemine ilişkin Türk heyeti tarafından sunum yapılarak Bakanlığımız hedef ve ilkeleri, teşkilat yapısı, temel eğitim kademesinde sunulan eğitim hizmetleri ile öğretmen yetiştirme süreçlerine ilişkin İrlanda heyeti ile bilgi alış verişinde bulunulmuş ve iki ülke arasında eğitim alanında yapılabilecek muhtemel iş birliği konuları ele alınmıştır.

10-11-202310-11-202310-11-2023

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.