Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Eğitim Durumlarıyla İlgili Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.

Ülkemizdeki Suriyeli çocukların eğitime erişimleri ve aldıkları eğitimin niteliğini arttırmaya yönelik atılacak adımların istişare edilmesi amacıyla, 1 Eylül 2016 Perşembe günü Gaziantep’te Müsteşar Yardımcısı Sayın Ercan DEMİRCİ, Temel Eğitim Genel Müdürümüz  Dr. Cem GENÇOĞLU, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Ali Rıza ALTUNEL, Bakanlığımızın birimlerinden daire başkanları, Suriyeli nüfusun yoğun olduğu illerin il milli eğitim müdürleri, müdür yardımcıları ve şube müdürlerinin katıldığı bir değerlendirme toplantısı yapıldı.
Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Eğitim Durumlarıyla İlgili Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.

2016-2017 Öğretim Yılı hazırlıklarının değerlendirildiği toplantıda Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler için bakanlığımıza bağlı okullar ve kurumlarda sunulan eğitim hizmetlerinin geliştirilmesi ve daha kapsamlı hale getirilmesine yönelik tedbirler bakanlık merkez ve taşra birimlerinin temsilcileriyle birlikte görüşüldü.

Temel Eğitim Genel Müdürü Sayın Cem GENÇOĞLU ise katılımcılara:  Eğitim anlayışımızda önemli değişiklikler yapmamız gerektiğini, mevcut anlayışın artık bizim ihtiyaçlarımıza cevap vermediğini dile getirdi. “En iyi öğrencimiz ile en kötü öğrenci arasındaki fark bizim eğitimdeki kalitemizi göstermektedir.  Niteliğimiz ulaşamadığınız öğrenci kadar. Suriyeli öğrenciler bu bağlamda eğitim sistemimizin içine dahil edilerek değerlendirilmeli. Göçmenlik statüsüne bakılmaksızın Türkiye´de yaşayan tüm çocukların nitelikli eğitime erişimi için gerekli tedbirlerin alınması amacıyla 81 İl Valiliğine yazı gönderdik ve Suriyeli öğrencilerin bakanlığa bağlı resmi ve özel okullara kayıtları konusunda daha kapsamlı çalışmalar yapılmasını istedik.” dedi.

Suriyeli öğrencilerin eğitimleri ile ilgili çalışmaları koordine eden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Sayın Ercan DEMİRCİ ise “Suriyeli öğrencilerle ilgili olarak bakanlığın yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu, hem sahada hem merkezde eğitim ihtiyacını karşılamak için bir seferberlik içerisinde olduklarını, kısıtlı kaynaklara rağmen çalışmaları sürdürdüklerini dile getirdi.”

Bakanlık birimlerinin Suriyeli çocuklara dair yaptıkları çalışmaları anlatan kendi sunumlarını yapmalarının ardından katılımcıların sorularının cevaplandırılması, görüş ve önerilerin bakanlık yetkililerine iletilmesi ile toplantı sona erdi.

06-09-2016

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.