Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

“GÜNCELLENEN ÖĞRETİM PROGRAMLARI İÇİN EĞİTİCİ EĞİTİMİ” ÇALIŞMASI AYDIN’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Zorunlu derslerin öğretim programları temel becerileri kapsayan ve değerler eğitimine önem veren bir yaklaşım içerisinde sade ve yaşamla ilişkilendirilecek şekilde güncellenmesi çalışmaları tamamlanmıştır. Güncellenen bu öğretim programlarının 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanması planlanmaktadır. Bu çerçevede Hayat Bilgisi, Trafik Güvenliği, Sosyal Bilgiler, İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri öğretim programları için 15-17 Mayıs tarihlerinde;  Matematik ve Fen Bilimleri dersleri öğretim programlarına yönelik ise 16-18 Mayıs tarihlerinde  81 ilden seçilen toplamda yaklaşık  1200 öğretmene Aydın’da eğitici eğitimi düzenlenmiştir.  
“GÜNCELLENEN ÖĞRETİM PROGRAMLARI İÇİN EĞİTİCİ EĞİTİMİ” ÇALIŞMASI AYDIN’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Güncellenen öğretim programlarının felsefesi, yapısı ve içeriğinin okullardaki uygulayıcı öğretmenler tarafından doğru şekilde anlaşılması, yapılacak eğitim öğretim faaliyetlerinin niteliğini artıracak ve dolayısıyla öğrencilerimizin daha iyi bir geleceğe ulaşmaları için sağlam adımların atılmasını sağlayacaktır. Bu nedenle güncellenen öğretim programlarının bütün branşlar ve dersler bazında bütün öğretmenlere tanıtılması önem arz etmektedir. 

Bu çerçevede her bir öğretmene ulaşabilmek için 81 ilimizde koordinatör öğretmenlerimiz aracılığıyla tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilecek olup, bu koordinatör eğitimlerinden ikincisi  Hayat Bilgisi, Trafik Güvenliği, İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi, Sosyal Bilgiler ve T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri için 15-17 Mayıs; Fen Bilimleri ve Matematik dersleri için 16-18 Mayıs tarihlerinde Aydın Kuşadası’nda  toplamda 1217  koordinatör öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Çalışmalar Genel Müdürümüz Sayın Dr. Cem GENÇOĞLU’nun açılış konuşmaları ile başlamıştır. Açılış konuşmalarının ardından Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Dr. Elif BAKAR öğretim programlarını güncelleme süreci ve temel becerilere yönelik bir sunum gerçekleştirmiştir. Ayrıca öğretim programlarında değerler eğitimi ve rehberlik konuları da Yrd. Doç. Dr. Adem BELDAĞ ve Yrd. Doç. Dr. Abdullah Nuri DİCLE tarafından katılımcılara açıklanmıştır. Ardından geri kalan süre boyunca programlardaki değişiklik ve yenilikler branşlar bazında gerçekleştirilen grup çalışmalarında 81 ilden katılım sağlayan koordinatör öğretmenlere açıklanmıştır.  

Her ders için gerçekleştirilecek olan koordinatörlük eğitimleri sonrasında öğretmenlerimizin illerindeki öğretmenlere yeni programlara yönelik eğitimler düzenlenmesi planlanmaktadır. İllerde yapılacak olan eğitimlerin izleme-değerlendirmesi ve koordinasyonunu sağlamak amacıyla program koordinatörü öğretmenlerimizin giriş yapabileceği bir web sitesi hazırlanması planlanmaktadır. Böylece yeni öğretim programlarının etkili ve verimli bir şekilde illerde tanıtımının gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

 

 17-05-201717-05-201717-05-201717-05-201717-05-201717-05-2017

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.