Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Hukuk ve Adalet Dersi Hizmet İçi Eğitim Kursu Ankara Başkent Öğretmenevi’ nde gerçekleştirilmiştir.

Hukuk ve Adalet Dersi Hizmet İçi Eğitim Kursu Ankara Başkent Öğretmenevi’ nde gerçekleştirilmiştir.

     Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında 03/12/2012 tarihinde imzalanan “Öğrencilerde Hukuk Bilincinin Geliştirilmesi Uygulamaları ve "Hukuk ve Adalet" Dersi Öğretim Programı Geliştirmek İçin İş Birliği Protokolü,” kapsamında kurulan “Hukuk Bilinci Geliştirme Komisyonu” tarafından  “Hukuk ve Adalet Dersi Öğretim Programı”  ve Materyali hazırlanmıştır.

     Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu 6. veya 7. sınıflarında seçmeli ders olarak okutulmakta olan “Hukuk ve Adalet Dersi Öğretim Programı ile Materyali” 2013- 2014 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmaktadır.

     Hukuk ve Adalet Dersi’ nin okullarımızda daha etkili ve verimli uygulanmasını sağlamak amacıyla “Hukuk ve Adalet Dersi Hizmet İçi Eğitim Kursu”  2-4 Mart 2015 tarihlerinde Ankara Başkent Öğretmenevi’ nde 81 ilden birer sosyal bilgiler öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

     Söz konusu kursun açılış törenine Temel Eğitim Genel Müdürü Sayın Funda KOCABIYIK ve Yargıtay Üyesi Sayın Hamdullah PAKSOY’un yanı sıra Adalet Bakanlığından Strateji Geliştirme Başkanı Sayın Alpaslan AZAPAĞASI, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Sayın Enis Yavuz YILDIRIM, Eğitim Dairesi Başkanı Sayın İbrahim ŞAHİN ile Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı temsilcileri katılmıştır.

     Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Sayın Funda KOCABIYIK ile Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Sayın Alpaslan AZAPAĞASI’ nın açılış konuşmalarının ardından Yargıtay üyesi Sayın Hamdullah PAKSOY ’un “Hukuk ve Adalet Dersinin Felsefesi ve Amacı” adlı dersi ile kurs başlamıştır. Üç gün süren eğitim faaliyeti sırasında eğitim alanındaki akademisyenlerle birlikte hukukçular da katılımcılarla bilgi paylaşımında bulunmuşlardır.

     Söz konusu eğitimde yer alan  “Hukuk ve Adalet Dersi Eğitici Gezi Planlama” dersi kapsamında Ankara Adliyesi ve Yargıtay’a ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Adliye ziyareti sırasında Ağır Ceza Mahkemesi duruşmasına katılım sağlanmış, Yargıtay ziyareti sırasında ise  Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü CİRİT öğretmenlere Türkiye’ de adalet sistemi ve Yargıtay’ ın işleyişi hakkında bilgilendirmelerde bulunmuştur.

     Kapanış konuşmalarının ardından, Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından katılımcılara katılım belgelerinin verilmesiyle hizmet içi eğitim kursu sona ermiştir.

 

 

 

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.