Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

İGEDER Tarafından 18–20 Mart 2016´ da Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Kongresi Düzenlendi.

  Genel Müdürümüz Dr. Cem GENÇOĞLU Haliç Kongre Merkezi´nde düzenlenen "Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Kongresi"ne konuşmacı olarak katıldı.  
İGEDER Tarafından 18–20 Mart 2016´ da Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Kongresi Düzenlendi.

İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği (İGEDER) tarafından 18 – 20 Mart 2016´da Haliç Kongre Merkezi´nde Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Kongresi düzenlendi.

Bakanlığımızın paydaş kurum olarak yer aldığı Kongre’de Sayın Genel Müdürümüz Dr. Cem GENÇOĞLU da “Erken Çocukluk Eğitiminde Türkiye Vizyonu” konulu bir bildiri sundu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öncelikli hedefinin, her çocuğun zorunlu eğitime başlamadan önce en az bir yıl bu eğitim kademesinden faydalanmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Dr. Cem Gençoğlu, konuşmasında; “Yaşamın ilk yıllarında sağlanan eğitim, bireyin sağlığının korunmasında, dil gelişiminin sağlanmasında, sosyal becerilerinin güçlendirilmesinde,  duyuşsal ve bilişsel alanlarının geliştirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Okul öncesi eğitim alan çocukların okul terk oranlarının azaldığı, okula devam konusunda daha olumlu tutum sergiledikleri ve yaşamlarının ilerleyen zamanlarında daha başarılı oldukları yapılan çalışmalar ile ispatlanmıştır. Bu olumlu etkiler dezavantajlı çocuklar için daha fazladır. Çünkü erken yaşlarda dezavantajlı çocuklara sağlanan eğitim,  dezavantajları azaltma ve ortadan kaldırmada büyük bir fırsattır. Erken çocukluk eğitimi kurumları “yaşama en iyi başlangıç” yeri olarak görülmektedir. Son yıllarda Bakanlığımızca yapılan düzenlemeler ve uygulamalar erken çocukluk eğitimi hizmetlerini sadece çalışan annelerin çocuklarına bakım yeri olma algısından çıkarmış, tüm çocuklar için olmazsa olmaz bir eğitim kademesi olarak kabul görmesini sağlamıştır.” dedi.

Genel Müdür Gençoğlu, konuşmasının devamında, Türkiye’de kaliteli erken çocukluk eğitiminin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi için Temel Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılan ve yapılması planlanan çalışmalara değindi.

25-03-2016

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.