Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Projesi kapsamında İspanya-Portekiz’e Çalışma Ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Temel Eğitim Genel Müdürü Sayın Funda KOCABIYIK başkanlığında Milli Eğitim Bakanlığı ve proje ekibinden oluşan heyet politika düzeyinde karar veren bir dizi kurum, kuruluş ve okul incelemeleri gerçekleştirdi.   Çalışma ziyaretleri, 4-8 Mayıs 2015 tarihleri arasında İspanya’nın başkenti Madrid ve Portekiz’in başkenti Lisbon’da gerçekleşti.
İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Projesi kapsamında İspanya-Portekiz’e Çalışma Ziyareti gerçekleştirilmiştir.

İspanya Milli Eğitim Bakanlığı üst düzey yetkilileri Mr. Angel de Miguel CASAS ile bir araya gelen heyete,  temel eğitim, içerme ve eğitim başarısının teşvik edilmesine yönelik önlemler, eğitimde kalitenin artırılması ile ilgili yasalar ve düzenlemeler, okuldan erken ayrılmaların engellenmesine yönelik belli başlı stratejiler, ve okuldan erken ayrılmaya yönelik olarak yürütülmekte olan projelere dair konular hakkında detaylı bilgi alışverişinde bulunuldu. Ayrıca proje konusuna ilave olarak özel okullara uygulanan teşvikler, yabancı dil öğretimi ve önümüzdeki günlerde bakanlar düzeyinde gerçekleşecek olan çalışmalar konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.   

İspanya çalışma ziyaretinin son gününde heyet, okuldan erken ayrılmalara dair iyi uygulama örneklerini incelemek üzere Ramiro de Maeztu devlet okulu ve Colegio San Agustin özel okuluna ziyarette bulunarak okul yöneticilerinden ve öğretmenlerden detaylı bilgi aldı. 

İspanya ziyaretinin ardından Portekiz’e geçen heyet erken okuldan ayrılmanın azaltılması ve öğrencilerin eğitim başarılarının artırılmasına yönelik özel bir uygulama gerçekleştiren Santo Antonio eğitim kümesine ziyarette bulundu. Bu bağlamda Cidade do Sol ve Sebastiao da Gama okullarına inceleme ziyareti yapıldı. Okul idarecilerinden ve öğretmenlerinden söz konusu uygulamaya yönelik bilgi alan heyete özel atölye çalışmaları da gerçekleştirildi. 

Yapılan okul ziyaretlerinin akabinde Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Fernando Egidio Reis, Eğitim Genel Müdürü Jose Vitor ve diğer üst düzey yetkililerinin katıldığı görüşmede yasal çerçeve ve politikalar, temel eğitime kayıt ve devam oranlarının artırılmasına yönelik önlemler konularında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunularak her iki ülkede yapılan uygulamalar karşılıklı olarak değerlendirildi. Proje özelindeki konulara ilave olarak eğitim istatistikleri, yabancı dil öğretimi konularında fikir alışverişinde bulunuldu. 

İspanya ve Portekiz eğitim sistemlerine dair detaylı bilgi alan ve uygulamaları birebir izleyen heyet ziyaretleri başarıyla tamamlamıştır.

 

 

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.