Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Kanaat Önderlerinden Okula Devamın Artırılması için Milli Eğitim Bakanlığına Tam Destek

  Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin finanse ettiği Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan “İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Projesi” kapsamında okula devamın önemine ilişkin farkındalığın artırılması amacıyla kanaat önderlerine yönelik Mardin’de toplantı düzenlendi.  
Kanaat Önderlerinden Okula Devamın Artırılması için Milli Eğitim Bakanlığına Tam Destek

Toplantıya Bakanlığımızın üst düzey temsilcileri, Mardin Vali Yardımcısı ve  Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonundan üst düzey temsilciler de katılım sağladı.  

 

Nitelikli önlem ve müdahalelerle ilköğretim kurumlarındaki devamı artırmayı hedefleyen proje, Mardin’in de içinde bulundu 12 pilot ilde uygulanmaktaktadır.

 

Okula devamın artırılması çok taraflı ve çok boyutlu bir kavram olup, farklı kurum ve kuruluşların olduğu kadar farklı kişilerin de konuya hassasiyet göstermesi son derece önemlidir. Bu bakış açısından hareketle  çalışmalarını hızla sürdüren Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri halihazırda yürüttüğü proje kapsamında bir dizi farkındalık artırma faaliyeti gerçekleştirmektedir.  Söz konusu faaliyetlerden biri olan kanaat önderlerine yönelik çalışmanın ilki Mardin’de 16 Nisan 2015 tarihinde gerçekleştirildi.

 

Toplantıya proje pilot okullarının bulunduğu mahallelerin imam, muhtar ve okul aile birliği temsilcileri katılım sağladı.  Konuya ilişkin yapılan bilgilendirmenin ardından katılımcılar ile fikir alışverişi yapıldı.

 

Toplantının Açılış Konuşmasını gerçekleştiren Müsteşar Yardımcısı Sayın Yusuf BÜYÜK konuşmasında dünyayı iyi eğitimin değiştireceğini, Bakanlık olarak tüm paydaşlarla birlikte eğitimli ve donanımlı nesiller yetiştirmek için çaba göstermeye her daim devam edileceğini belirtti. Sayın BÜYÜK eğitimin yalnızca devletlerin üst politikalarında değil aynı zamanda topluma yön veren değer yargılarında da önemli bir yere sahip olduğunu dile getirerek, bunun en güzel örneklerinden birinin dinimizin yayılışı olarak gösterilebileceğini dile getirdi.  İslam dini yeryüzüne yayılmışsa bunun temel sebeplerinin başında sevgili Peygamberimizin bir öğretmen gibi çalışması ve ashabında bir talebe gibi O’nu takip etmeleri geldiğini belirten Sayın BÜYÜK,  kanaat önderlerinin desteklerinin önemine bir kez daha değindi. Sayın BÜYÜK konuşmasını “Bu doğrultuda başarılı olmanın koşulları arasında ilk sırada inanmak ve çalışmanın yer aldığını düşünecek olursak, burada bir araya gelmemiz yapabileceğimize inanmanın güçlü bir teyidini oluşturuyor. Şimdi “nasıl yapabiliriz” üzerine  hepbirlikte kafa yoracağız ve inanıyorum ki bu toplantıdan bizlere ışık tutacak verimli sonuçlar çıkacak” sözleri ile  konuşmasını sonlandırdı.

 

Eğitimden sorumlu Mardin Vali Yardımcısı Sayın Tolga Kamil ERSÖZ proje kapsamında gerçekleştirilen bu toplantının ilkinin Mardin’de gerçekleşmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Sayın ERSÖZ konuşmasında çocukların okula devam etmesi için bir çok imkanın sunulduğunu vurgulayarak, okula devamın sürekliliğinin sağlanması için  kanaat önderlerinin desteğinin son derece önemli olduğunu vurguladı. Valilik olarak çalışmalara her zaman destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Mali İşbirliği, Altyapı, Sosyal ve Bölgesel Projeler Bölüm Başkanı Sayın François BEGEOT konuşmasında okul idarecisi olan babasının, gerek ailesine gerek çevrelerine yaptığı telkinlerin okuldaki başarılarına sağladığı olumlu etkiden bahseredek, okul idarecilerinin ve kanaat önderlerinin çocukların okuldaki başarısı ve okula devamlarının sağlanması konusundaki etkisinin son derece önemli olduğunu dile getirdi.  Sayın  BEGEOT Türkiye’nin eğitim konusunda yaptığı devrim niteliğindeki çalışmaları çok değerli bulduğunu dile getirerek toplantının tüm katılımcı ve paydaşlar açısından verimli geçmesini dilediğini belirtti.

 

İlki Mardin’de gerçekleştirilen çalıştay projenin uygulanmakta olduğu tüm illerde de (Ağrı, Batman, Bitlis, Bingöl, Diyarbakır, Hakkari, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak , Van) gerçekleştirilecektir.

 

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.