Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Mardin’de Okul Yöneticileri için Bilgilendirme Toplantısı

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin finanse ettiği Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan “İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Projesi” kapsamında okula devamın önemine ilişkin farkındalığın artırılması amacıyla okul idarecilerine yönelik Mardin’de 17 Nisan 2015 tarihinde bir toplantı düzenlendi.
Mardin’de Okul Yöneticileri için Bilgilendirme Toplantısı

Toplantıya Bakanlığımızın üst düzey temsilcileri, Mardin Vali Yardımcısı ve  Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonundan üst düzey temsilciler de katılım sağladı.  

 

Nitelikli önlem ve müdahalelerle ilköğretim kurumlarındaki devamı artırmayı hedefleyen proje, Mardin’in de içinde bulundu 12 pilot ilde uygulanmaktaktadır.

 

Okula devamın artırılması çok taraflı ve çok boyutlu bir kavram olup, farklı kurum ve kuruluşların olduğu kadar farklı kişilerin de konuya hassasiyet göstermesi son derece önemlidir. Bu bakış açısından hareketle  çalışmalarını hızla sürdüren Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri halihazırda yürüttüğü proje kapsamında bir dizi farkındalık artırma faaliyeti gerçekleştirmektedir.  Söz konusu faaliyetlerden biri olan okul idarecilerine yönelik çalışmaların ilki Mardin’de 17 Nisan 2015 tarihinde gerçekleştirildi.

 

Mardin’de bulunan dezavantajlı bölgelerdeki okul idarecilerine  okula devamın önemi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen toplantıda Temel Eğitim Genel Müdürü Sayın Funda KOCABIYIK okullaşma oranlarında ciddi ilerleme kaydedildiğini, neredeyse%100’e ulaşıldığını belirtti. 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında ilkokulda bu oranın net % 96,30; ortaokulda ise net % 94,35 olarak gerçekleştiğini belirtti. Mardin ilinde ise ilkokullar için bu oranın % 98,82 ortaokullarda ise % 91,37 olarak gerçekleştiğini belirtti. Sayın KOCABIYIK devamsızlık sayılarına bakıldığında  Mardin ilinde 20 gün üzeri özürsüz devamsız öğrenci sayısının geçen yıl için 13.681 olarak gerçekleştiğini belirtti. Okula erişimdeki sorunların önemli ölçüde çözüldüğünü dile getiren Sayın KOCABIYIK uygulanmakta olan projenin önemini de vurgulayarak tüm aktörlerin içinde bulunduğu bir yaklaşım ile devam oranlarının olumlu olarak etkileneceğini ve sadece çocukların değil tüm toplumun bunun sonuçlarından faydalanacağını dile getirdi.

 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Sayın Bella SZOMBATIMilli Eğitim Bakanlığının özellikle eğitimin her seviyesinde okula devamın artırılması için gerçekleştirdiği çabaları takdirle karşıladıklarını belirtti.  Özellikle kız çocuklarının eğitime devam etmesi için çalışmaların devam etmesini önemsediklerini dile getirdi. Avrupa Birliğinin Türkiye’ye desteklerinin devam edeceğini belirterek projenin çıktılarını son derece önemsediklerini belirterek yapılan çalışmaların verimli geçmesini diledi.

 

Çalışmanın kapanış konuşmasını gerçekleştiren Müsteşar Yardımcısı Sayın Muhterem KURT Bakanlık olarak okulların mevcut niteliğini artırmaya yönelik adımlar atarken bir yandan da öğrencilerin eğitim ve öğretim dönemlerinde okullarda bulunması ve bu dönemleri en iyi şekilde geçirmesini amaçladıklarını  dile getirdi. Bu kapsamında yapılacak olan çalışmalarda ne kadar çok geniş kitlelere ulaşılır ve farkındalık artırılırsa başarıyı yakalama şansının o denli artacağını belirtti. Bu noktada da kanaat önderleri ve okul idarecilerinin desteği ve yaptıkları çalışmalarla önemli başarılara imza atılacağına inandığını dile getirdi.

İlki Mardin’de gerçekleştirilen çalıştay projenin uygulanmakta olduğu tüm illerde de (Ağrı, Batman, Bitlis, Bingöl, Diyarbakır, Hakkari, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak , Van) gerçekleştirilecektir.

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.