Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

OECD (İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı) Toplantısı Macaristan’da yapıldı.

2-4 Kasım 2016 tarihleri arasında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleşen toplantıya Genel Müdürümüz Dr. Cem GENÇOĞLU ülkemizi temsilen katıldı. 
OECD (İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı) Toplantısı Macaristan’da yapıldı.

Toplantıda pedagojik liderlik, çocuk gelişimi, 2017-2018 yılı çalışma ve bütçe programı, okul öncesinden ilkokula geçiş ve uyum süreci, ECEC iletişim stratejisi ve gelecekteki yönelimi konuları ele alındı. İngilizce bir sunum yapan Genel Müdürümüz Dr. Cem GENÇOĞLU, Türkiye’deki Okul Öncesi Eğitim sisteminin diğer ülkelerin sistemlerinden farkını ve güçlü yönlerini, okullarımızın fiziksel koşullarını, çağ nüfusunun okullaşma oranındaki yükselişi ve bu konudaki milli hedefleri, göçmen çocukların sayısal verilerini ve bu çocukların eğitim kalitesini arttırmak için yapılan çalışmaları anlattı.

 

Katılımcı ülke temsilcileri tarafından yoğun ilgi gören sunum sonrasında soruları cevaplayan Sayın GENÇOĞLU, ayrım yapılmaksızın ülke topraklarında yaşayan bütün çocukların nitelikli okul öncesi eğitim alması için devlet olarak bütün imkanların seferber edildiğini söyledi. Özellikle Suriyeli çocuklarla ilgili çalışmalar yapılırken, Türk çocuklarla birlikte eğitim alarak buradaki hayata uyum sağlamalarına yardımcı olunduğunu aynı zamanda Arap Dili ve Kültürü dersleriyle de kendi kültürlerinden uzaklaşmamalarına olanak sağlanması yönünde çalışmalar başlatıldığını ifade etti. Toplantı sonrasında Japon delegasyonu tarafından özel olarak Türk delegasyonu için hazırlanan ve kendisine takdim edilen hediyeyi kabul etti.

 

09-11-201609-11-2016

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.