Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Öğrencilere Karnenin Yanında İlk Defa Sosyal Etkinlik Belgesi Verildi

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Aralık ayında başlayan e-Okul Sosyal Etkinlik Modülü pilot uygulaması 81 ilde 162 ortaokul ve imam hatip ortaokulunda sona erdi. Pilot uygulama yapılan okullarda öğrenim gören 48 bin 955 öğrenci ise ilk defa karnelerinin yanında Sosyal Etkinlik Belgesi de aldılar. 
Öğrencilere Karnenin Yanında İlk Defa Sosyal Etkinlik Belgesi Verildi

Öğrencilerin okul içinde ve dışında gerçekleştirdiği bilimsel, sanatsal, kültürel, sportif etkinlikler ile toplum hizmeti çalışmalarını içeren bir belge olan Sosyal Etkinlik Belgesi ile öğrencilerin yalnızca akademik başarıları değil, sosyal başarıları da ortaya konmuş olacak.

Öğretmenlerinin elinden karnelerinin yanında ilk defa Sosyal Etkinlik Belgesi alan pilot okullarda öğrenim gören öğrencilerin “Bir elimde akademik, bir elimde sosyal karnem” diyerek mutluluklarını ifade ettikleri gözlendi. İlk defa böyle bir belge ile karşılaşan veliler ise, uygulamadan çok memnun kaldıklarını belirterek çocuklarının ders başarılarını gösteren karnenin yanında sosyal başarılarını da gösteren bir belge almalarının çocukları açısından katıldıkları sosyal etkinliklerden gurur duymalarını sağladığını, çocuklarının ikinci dönem sosyal anlamda daha da istekli olacaklarını ifade ettiler.

Pilot uygulamada elde edilen verilerin analiz edilerek gerekli güncellemelerin yapılması ve e-Okul Sosyal Etkinlik Modülünün ikinci dönem ülke genelinde açılması bekleniyor. Modülde, sosyal etkinlikler; bilimsel, kültürel, sanatsal, sportif etkinlikler ve toplum hizmeti çalışmaları olmak üzere beş alandan oluşmakta. Modül ile sosyal etkinliklerin, nicelik ve nitelik olarak daha sistemli ve kapsamlı yapılabilmesi için kayıtlı, ölçülebilir veri haline getirilmesi ve daha önemlisi yaygınlaştırılarak artırılması hedefleniyor.

Sosyal Etkinlik Belgesi sayesinde sosyal anlamda hem öğrenciler kendilerini, hem de veliler ve öğretmenler öğrencilerini daha iyi tanıma imkânına sahip olacaklar. 

 

22-01-201822-01-201822-01-201822-01-2018

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.