Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE 365 GÜN ÖYKÜ ÇALIŞMASI KAPSAMINDA GELİŞTİRİLEN ÖYKÜ KİTAPLARI SESLENDİRMELERİ YAPILARAK DİJİTAL ORTAMA AKTARILDI.

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan "Erken Çocukluk Eğitiminde 365 Gün Öykü" çalışması kapsamında hazırlanan öykü kitapları seslendirilerek dijital ortama aktarıldı. 365 Gün Öykü Seti içinde çeşitli edebi türleri yansıtan 53 adet resimli çocuk kitabı yer almakta olup söz konusu kitapların yazım, çizim, tasarım çalışmaları öğretmenler tarafından; editörlüğü akademisyenler ve Bakanlık yetkilileri tarafından yapıldı. Kitaplarda öykü, bilmece-bulmaca, sözcüksüz resimli kitaplar, tekerleme, şiir, kavram ve gezi türlerine yer verildi. Ayrıca çevre okuryazarlığı ve iklim değişikliği konularını da kapsayan kitaplarla küresel sorunlara ilişkin duyarlılığın geliştirilmesi de hedefleniyor. Söz konusu öykü kitaplarının seslendirmelerine https://365gunoyku.meb.gov.tr/#/ adresinden ulaşılabilmektedir.
OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE 365 GÜN ÖYKÜ ÇALIŞMASI KAPSAMINDA GELİŞTİRİLEN ÖYKÜ KİTAPLARI SESLENDİRMELERİ YAPILARAK DİJİTAL ORTAMA AKTARILDI.

Üst politika belgeleri ve 20. Millî Eğitim Şûrasında yer alan okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarının ve niteliğin artırılması hedefleri doğrultusunda Millî Eğitim Bakanlığınca çalışmalar yürütülmektedir. Çocukların erken okuryazarlık becerileri ile ileriki yıllarda okuduğunu anlama becerileri ve akademik başarıları arasında güçlü bağlantılar olduğu bilinmektedir. Bu projenin de ana hedefi çocuklarda erken okuryazarlık, erken matematik ve düşünme becerilerinin desteklenmesidir. Bu kapsamda erken çocukluk döneminden başlanarak çocukların dinleme ve konuşma becerilerini desteklemek, kelime dağarcığını artırmak, okuma alışkanlığı ve okuyucu kimliği kazanmalarını sağlamak amacıyla Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından "Erken Çocukluk Eğitiminde 365 Gün Öykü" adında bir çalışma başlatılmıştır. Çalışma kapsamında hazırlanan kitaplar çocukların kültürel, millî ve manevi değerlerinin desteklenmesi ve kapsayıcı anlayışın geliştirilmesine önemli katkılar sağlayacaktır.

Çalışma kapsamında MEBBİS Veri Toplama Modülüne yüklenen form aracılığıyla Bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki eğitim kurumlarında görev yapan tüm branş öğretmenlerinden öykü taslakları ve öykülere çizimleri ile destek verebilecek olan görsel sanatlar öğretmenleri ile çizim alanında yeteneği ve deneyimi olan öğretmenlerin bilgileri alınmıştır. MEBBİS Modülü üzerinden yaklaşık 1400 öykü ile başvuru alınmış, Genel Müdürlüğümüz tarafından bu öyküler arasından erken çocukluk eğitimi kademesine uygun olan öyküler belirlenmiş ve bu öykülerin değerlendirilmesi yapılmış, öykü içeriklerinin düzenlenmesi ve yeni öykülerin geliştirilmesi görevlerini yerine getirmek üzere bir komisyon oluşturulmuştur. Ayrıca öykülerin geliştirilmesi sürecinde akademisyenlerden de destek alınmıştır. Yürütülen çalışmalar sonucunda 53 öykü kitabı oluşturulmuş ve bu öykü kitaplarının çizimleri Bakanlığımıza bağlı kurumlarda görev yapan öğretmenler tarafından yapılmıştır.

365 Gün Öykü Seti içinde çeşitli edebi türleri yansıtan 53 adet resimli çocuk kitabı yer almakta olup söz konusu kitapların yazım, çizim, tasarım çalışmaları öğretmenler tarafından yapılmıştır. Kitapların editörlüğü akademisyenler ve Bakanlık yetkilileri tarafından yapılmıştır. Kitaplarda öykü, bilmece-bulmaca, sözcüksüz resimli kitaplar, tekerleme, şiir, kavram ve gezi türlerine yer verilmiştir. Ayrıca çevre okuryazarlığı ve iklim değişikliği konularını da kapsayan kitaplarla küresel sorunlara ilişkin duyarlılığın geliştirilmesi hedeflenmiştir.

365 Gün Öykü seti içinde yer alan 53 öykü kitabının seslendirmesi ve dijital format için hazırlanması faaliyetleri Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirilmiş olup hazırlanan kitaplar için Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü iş birliğiyle bir web sayfası oluşturulmuştur. Ayrıca Bakanlığımızca geliştirilen İngilizce platformlarında kullanılmak üzere öykü kitapları İngilizce diline çevrilmiş, seslendirmesi yapılmış ve öykü kitaplarının içerikleri çocuk şarkılarına çevrilmiştir. 365 Gün Öykü çalışması kapsamında geliştirilen öykü kitapları, Genel Müdürlüğümüzün farklı projeleri kapsamında hazırlanan diğer öykü kitapları ile birlikte bir set haline getirilmiş olup Bakanlığımıza bağlı resmî okul öncesi eğitim dersliklerine dağıtım faaliyetleri devam etmektedir. Söz konusu öykü kitaplarının satın alımına yönelik Bakanlığımıza ulaşan talepler doğrultusunda öykü kitapları https://www.pttavm.com/ adresinde satışa sunulmuştur. Öykü kitaplarının seslendirmelerine https://365gunoyku.meb.gov.tr/#/ adresinden ulaşılabilmektedir.

 

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.