Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Okul Öncesinde ''Okul Dışarıda Günü'' ve ''Oyun Oynama Günü'' Etkinlikleri

Okul Öncesinde ''Okul Dışarıda Günü'' ve ''Oyun Oynama Günü'' Etkinlikleri

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından; oyunun ve açık havanın çocuğun hayatındaki önemine vurgu yapmak, çocuklar, eğitimciler, aileler ve toplumda olumlu farkındalık oluşturmak ve oyunun çocukların en doğal hakkı olduğu vurgusunu yapmak amacıyla 23-29 Mayıs tarihleri arasında resmi ve özel tüm okul öncesi eğitim kurumlarında bir dizi etkinlikler yapılması için 15.05.2019 tarihinde valiliklere bir yazı gönderilmiş,  "Oyun her zaman her yerde ve herkese" sloganı ile yapılacak etkinliklerin ulusal ve yerel basında yer alması ve sosyal medyada #okuldışarıda etiketi ile paylaşılarak olumlu farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır.

Bu kapsamda resmi ve özel tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, 23 Mayıs 2019 tarihinde sabahçı ve normal eğitim yapan sınıflarda saat 10.00'da, öğlenci sınıflarda saat 14.00'te olmak üzere, geleneksel çocuk oyunlarımızdan olan  "Yağ Satarım Bal Satarım"  oyunu oynanarak oyunun ve açık havanın çocuğun gelişimindeki önemine dikkat çekilmiştir.

Yapılan etkinlikler ulusal basın tarafından da ilgi görmüş birçok ulusal televizyon kanalı Ankara ili Etimesgut ilçesi Mehmetçik Anaokulunda yapılan etkinlikleri haber yapmıştır. Çocuklar ve aileleri ile birlikte oynanan "Yağ Satarım Bal Satarım"  oyununa Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu da iştirak etmiştir.

Dr. Cem Gençoğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada oyunun ve açık havada bulunmanın çocukların hayatındaki önemine vurgu yaparak çocukların mutluluğuna dikkat çekmiş ve bu hafta yapılacak etkinlikler hakkında bilgi vermiştir.

Okul öncesinde oyun dışarda günü ve oyun oynama günü etkinlikleri hafta boyu devam edecek olup bu süreçte;

Aileleri de sürece dahil etmek ve oyunun hatta dışarıda oyunun önemi konusunda bilinç oluşturmak için sadece çocuklar değil, ailelerin de aktif rol alacağı veya sadece ailelerin oynayıp çocukların izleyeceği oyunları oynanacaktır.

Hafta boyunca "Çocukların Gözünden Oyun" konulu sergiler düzenlenecek, okullar tarafından farklı etkinlikler yapılacaktır.  Bu çerçevede; ''Çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmesinde dışarıda ve doğada oyunun önemi, Çocuklar hangi yaşta, hangi oyunları, oyuncakları tercih ederler? Oyun ve öğrenme, Anne ve babalar neden çocuklarıyla oyun oynamalı? Dijital oyunlardan çocuklarımızı korumak mümkün mü?  Gerekli mi? Eskiden, şimdi ve gelecekte oyun, Oyunlar değişiyor.'' gibi konularda öğretmenler ve ailelere yönelik eğitimler düzenlenecektir.

 

28-05-201923-05-201928-05-201928-05-2019

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.