Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

OKULA UYUM HAFTASI BAŞLIYOR

Okul öncesi eğitim ve ilkokul 1. Sınıf ve ortaokul 5. sınıf öğrencilerimizin okula uyum süreçlerini kolaylaştırmak, onları bu süreçte sosyal ve duygusal olarak desteklemek, sürece veli, öğretmen ve yöneticileri de dâhil etmek amacıyla 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde Okula Uyum Haftası’na yönelik çalışmalar gerçekleştirilecektir.  
OKULA UYUM HAFTASI BAŞLIYOR

Okul öncesi eğitim ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerimizin, alışkın olduğu ev ortamından ayrılarak değişik özellikler taşıyan okul ortamına geçişi belli bir uyum sürecini gerektirmektedir. Çocuklarımızın okul kaygılarını gidermek ve onlara okul ortamını sevdirmek, öğrenme ortamını, öğretmenlerini ve arkadaşlarını tanımalarını sağlamak amacıyla 2006-2007 eğitim öğretim yılından itibaren,  eğitim öğretim yılı başlamadan bir hafta önce uyum programı uygulaması yapılmakta olup son yıllarda ortaokul beşinci sınıf öğrencilerini de kapsayacak şekilde uygulanmaktadır.

Okul öncesi, ilkokul ve ortaokullara yeni başlayacak öğrencilerimizin okula uyum süreçlerini kolaylaştırmak, onları bu süreçte sosyal ve duygusal olarak desteklemek, sürece veli, öğretmen ve yöneticileri de dâhil etmek bu yaş grubu çocuklarının gelişimleri açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. 2018-2019 eğitim öğretim yılının 17 Eylül 2018 tarihinde başlayacak olması nedeniyle 10-14 Eylül 2018 tarihlerinde Okula Uyum Haftası’na yönelik çalışmalar gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda okul öncesi eğitim, ilkokul 1 ve ortaokul 5. sınıf öğrencilerimizin okula uyumlarının sağlanması sürecinde yer alan yönetici ve öğretmenlerimize yol göstermek amacıyla çocuklarımızın sesi olma özelliği taşıyan “Okula Uyum Haftası Kılavuzu”  hazırlanmıştır. Bu kılavuzda yönetici ile öğretmenlerimizin yararlanabileceği program ve etkinlik örneklerine ve temel eğitimde gerçekleştirilen yeniliklere yer verilmiştir. İçerik, bir çocuğun dilinden ifade edilmiş olup yöneticilerden, öğretmenlerden, ailelerden beklentiler ana hatları ile belirtilmiş, 2018-2019 eğitim öğretim yılı için temel eğitimde uygulanmaya başlayacak yenilikler kısaca açıklanmış, uyum haftasıyla ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar ile uyum haftası için örnek programlara yer verilmiş ve bir çocuğun ağzından uyum haftası sonuna ilişkin bir mektupla kılavuz tamamlanmıştır.

Diğer taraftan, bu süreçte öğretmen ve yöneticiler gibi kritik bir role sahip olan ebeveynler de öğrenciler kadar heyecanlı ve kaygılıdır. Bu nedenle ebeveynlerin bilgilendirilmesi ve desteklenmesinin okula uyum sürecinin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesini sağlayacağı düşünülmektedir. Bu doğrultuda, eğitimde niteliği ve verimliliği arttırmak, okula uyum sürecine yönelik olarak ebeveynleri bilgilendirmek ve desteklemek amacıyla “Çocuğum Okula Başlıyor!” isimli kitapçık hazırlanmıştır. Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu, Prof. Dr. Haluk Yavuzer ve Prof. Dr. Acar Baltaş’ın da katkıda bulunduğu söz konusu kitapçık öğretmen ve akademisyenler tarafından hazırlanmıştır. Birinci sınıfa yeni başlayan çocukların ebeveynlerini belli başlı temel konularda bilgilendirmek ve olası ortak merak unsurlarına yönelik ebeveynlere yol haritası sunarak işlevsel müdahale yaklaşımlarını güçlendirmek amacıyla hazırlanan kitapçıkta “Çocuğumu Tanıyorum”, “Okula Başlarken”, “Okulun İlk Günü”, “Okula Uyum”, “Okul Hayatı”, “Okuldan Eve-Evden Okula Ebeveyn Tutumları”, “Oyun ve Öğrenme İhtiyacında Denge”, “Özel Durumlar”, “Okul Güvenliği” ve “Destek Kaynaklarım” konuları yer almıştır.

2018-2019 eğitim öğretim yılının öğrenciler, veliler ve tüm eğitim camiasına hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle…

 

Resmi yazıya ulaşmak için tıklayınız.

“Okula Uyum Haftası Kılavuzu”na ulaşmak için tıklayınız.

“Çocuğum Okula Başlıyor!” kitapçığına ulaşmak için tıklayınız.

 

10-09-201810-09-2018

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.