Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Ortaokullarda Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi İçin Temel Eğitim Genel Müdürlüğü İle Google Türkiye Arasında İmzalanan İş Birliği Protokolü

Google ile Temel Eğitim Genel Müdürlüğü arasında 20.06.2017 tarihinde imzalanan “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersine Yönelik İş Birliği Protokolü”  kapsamında  “5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmen Rehberi” ile öğrencilere yönelik hazırlanan materyaller Ankara’da yapılan basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı. Söz konusu toplantıya Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM, Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem GENÇOĞLU, Google Ortadoğu-Afrika-Türkiye ve Rusya Kamu İlişkileri Kıdemli Direktörü Doron AVNİ, Google Türkiye Ülke Direktörü Bülent HİÇSÖNMEZ, Bakanlık ve Google temsilcileri, akademisyenler  ve öğretmenler  ile basın mensupları katıldı. 
Ortaokullarda Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi İçin Temel Eğitim Genel Müdürlüğü İle Google Türkiye Arasında İmzalanan İş Birliği Protokolü

 

Google ile Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Arasındaki Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersine Yönelik İşbirliği Protokolü kapsamında 5. sınıflar için hazırlanan ve 2017-2018 eğitim öğretim yılında öğretmen ve öğrencilerimizin hizmetine sunulacak olan  “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Materyali”, Ankara’da yapılan basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı.   

 

Protokol kapsamında materyal olarak interaktif sınıf içi etkinlik uygulamaları, çalışma kâğıtları, sunumlar, animasyonlar ve öğretmen rehberi hazırlanmıştır. Bu materyallerle, öğrencilerimize yenilikçi bir öğrenme deneyimi sunulmakta ve ayrıca hazırlanan öğretmen rehberiyle aracılığıyla öğretmenlerimize zengin ve uygulanabilir kaynaklar sağlanmaktadır. Bu şekilde öğrencilerin problem çözmede gerekli temel kavramları ve yaklaşımları tanımaları sağlanarak problemler üzerinde düşünen, gerçekçi ve pratik çözüm önerileri geliştiren öğrencilerin algoritmalar oluşturabilmeleri hedeflenmektedir.

 

Basın toplantısında konuşan Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın ERDEM; Bakanlığımızın, hayata hazır, sağlıklı ve mutlu bireyler yetiştiren bir eğitim sistemini oluşturma vizyonu doğrultusunda bilgi ve becerilerle donanmış nesiller yetiştirmenin bilincinde hareket ettiğini; günümüzün çocuklarının, teknolojinin çevrelediği bir dünyaya gözlerini açtığını ve doğdukları andan itibaren teknoloji ile tanıştıklarını, bu nedenle de çocuklarımızın teknolojiyi doğru, etkili ve fayda sağlayıcı şekilde kullanmayı öğretmenin artık bir zorunluluk olduğunu belirtti. Ayrıca, güncellenen Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programı’nın daha nitelikli bir şekilde uygulanması ve öğrencilerimizin dijital yeterliklerini arttırabilmek için “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programı’’na uygun olarak 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren öğrenci ve öğretmenler tarafından kullanılacak eğitim ve öğretim materyallerinin hazırlandığını belirten ERDEM, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersini veren öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitimler ile uzaktan eğitim faaliyetlerinin  düzenleneceğini ifade etti. 

 

Temel Eğitim Genel Müdürü Sayın GENÇOĞLU ise, geleceğimizi güzelleştirecek olan çocuklarımızın bilgi toplumunun gerektirdiği becerilere haiz, iletişime ve paylaşıma açık, öz güvenli, gayretli, girişimci, yaratıcı, yenilikçi becerilere sahip olması için çok çeşitli çalışmaların yürütüldüğünü, bu çalışmalardan birinin de burada bulunulmasının nedeni olan Google Türkiye ile imzalanan protokol olduğunu belirtti ve bu işbirliğini önemseme sebebinin, protokol kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların, bilgi çağının gerektirdiği donanımlara sahip ve bu donanımlarını beceri hâline getirmiş bir toplum inşa etmeye katkı sağlaması olduğunu sözlerine ekledi. 

 

Toplantıda söz alan Google Türkiye Ülke Müdürü Bülent HİÇSÖNMEZ de; Google’ın eğitime büyük önem verdiğini belirterek,  dünyanın teknoloji sayesinde büyük bir hızla değiştiğini, yeni kuşakların her geçen gün daha fazla dijitalleşen bu dünyada kodlama ve programlama becerilerini olabildiğince erken kazanmış olmalarının önem taşıdığını,  Google Türkiye olarak her zaman bu yolda öğrencilerin ve eğitimcilerin yanında olacaklarını, Bakanlığımız ile birlikte başlatılan  bu işbirliğinin başta sevgili öğrenciler olmak  üzere ülkemiz, eğitim dünyamız ve projedeki tüm paydaşlarımız için verimli, başarılı sonuçlar getirmesini dilediğini  ifade etti. 

27-09-201727-09-201727-09-2017

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.