Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

"Öğrenciler Sinema ile Buluşuyor Etkinliği" Gerçekleştirildi.

Millî Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında "Öğrenciler Sinema ile Buluşuyor Etkinliği" projesi kapsamında iş birliği yapılarak Türkiye’de sinemaya gitme imkânı bulamayan öğrenciler sinemayla buluşacak.
"Öğrenciler Sinema ile Buluşuyor Etkinliği" Gerçekleştirildi.

Temel eğitim öğrencilerine, bulundukları illerdeki sinema salonlarında ücretsiz film seyretme olanağı sunacak proje, Millî Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği ortaklığıyla yürütülüyor. Proje kapsamında öğrencilerini ücretsiz olarak sinemaya götürmek isteyen öğretmenler okulları aracılığıyla bağlı bulundukları il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerine başvuracak. Böylece yılsonuna kadar, müdürlüklerde oluşturulan komisyonlarca belirlenecek okulların öğrencileri sinemayla buluşacak. Bu projeyle, sinema salonlarında ücretsiz film gösterimi yapılarak genç neslin kültür-sanat hayatına katılımı ve sinema kültürünün yaygınlık kazanmasına katkı sağlanması amaçlanıyor. Ayrıca projeyle ülke genelinde yer alan ve özellikle sinemaya gidemeyen 5, 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerinin etkinlikten faydalanması hedefleniyor. Proje kapsamında; Türkiye Belediyeler Birliği öğrencilerin sinemalara ulaşımlarını sağlayacak, Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinesinde Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği de sinema salonlarını organize edecek.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, projenin başlatılması kapsamında, Beyoğlu Emek Sinemasında öğrencilerle Türkiye´nin Oscar adayı olan "Ayla" filmini izledi.

Gösterim öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Kurtulmuş, projeye emeği geçenlere teşekkür ederek, "Bugün burayı şereflendiren ve buranın böyle cıvıl cıvıl olmasında emeği olan bütün sanatçı dostlarımıza yürekten sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Burayı anlamlandıran gencecik cıvıl cıvıl evlatlarımıza güzel seyirler diliyorum." dedi.

 

05-10-2017

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.