Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

“Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Projesi” kapsamında 6-10 Mart 2017 tarihleri arasında İspanya/Madrid ve Sevilla’ya bir çalışma ziyareti düzenlenmiştir.

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı 4. Bileşeni (AB IPA 4 kapsamında “Romanların yoğun olarak yaşadığı yerlerde sosyal içermenin desteklenmesi projesi” Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinesinde Millî Eğitim Bakanlığı (Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ) ile Sağlık Bakanlığı iş birliğinde yürütülmektedir.  
 “Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Projesi” kapsamında 6-10 Mart 2017 tarihleri arasında İspanya/Madrid ve Sevilla’ya bir çalışma ziyareti düzenlenmiştir.

Proje kapsamında çalışma ziyaretinin ilki İspanya /Madrid ve Sevilla’ya düzenlenmiştir.

Çalışma ziyaretine her üç Bakanlığın üst düzey temsilcileri ile proje ekibi katılmıştır. Millî Eğitim Bakanlığı adına Müsteşar Yardımcısı Sayın Muhterem KURT, Temel Eğitim Genel Müdürü Sayın Dr. Cem GENÇOĞLU, Dr. Gülderen ÖZDEMİR, Sedat ABDÜLHEKİMOĞULLARI, Cengiz ORTA ve proje ekibinin katıldığı çalışmada kamu ve sivil toplum kuruluşlarına ziyaretler gerçekleştirilerek Roman vatandaşlara yönelik sektörel düzeyde sosyal içerme kapsamında yapılan faaliyetler incelenmiştir.  

Çalışma ziyareti kapsamında Fundacion Secretariado Gitano (FSG), Sağlık Sosyal İşler ve Eşitlik Bakanlığı Roman Topluluğu Devlet Konseyi, Endülüs Özerk Bölgesi, Roman Kadın Birliği Federasyonu, Comisionado Projesi Ortak Okul ve Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı ziyaret edilmiştir. Bu kurumlara yapılan ziyaretler Avrupa Sosyal Fonunun yönetimi izleme ve değerlendirmesi, İspanya ve Avrupa’daki Roman topluluğunun gelişmesi için yapılan çalışmalar, Sosyal içerme hizmet modelleri , modellerin özellikleri, karşılaşılan temel sorunlar okullarda bu konularda yapılan eğitim projeleri konularında sunumlar izlenmiştir.

Çalışma ziyaretine konu olan “Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Projesi” Kasım 2015 tarihinde başlamıştır ve  süresi 24 aydır.   Toplam bütçe teknik destek 8.8 milyon Avro, tedarik için ayrılan bütçe 1.6 milyon Avro olmak üzere toplam 10. 4 milyon Avro dur.  

 

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.