Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu #Sendurdurabilirsin Doğa Ve Sürdürülebilirlik Sergisi’ne Katıldı.

Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu #Sendurdurabilirsin Doğa Ve Sürdürülebilirlik Sergisi’ne Katıldı.

REC Türkiye tarafından yürütülen ve TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) Doğrudan Hibe Fonlama Mekanizması kapsamında finanse edilen, "Sen Durdurabilirsin" adlı geri dönüşüm sergisinin açılışı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın eşleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu ve diğer paydaşların katılımıyla Kentpark Alışveriş Merkezi´nde gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleştirilen "Yeşil Kutu Yollarda" çevre eğitim projesinin uzantısı olarak hayata geçirilen sergiyi gezen yetkililer, REC Türkiye Direktörü Rıfat Ünal Sayman´dan sergi hakkında bilgi aldı.

Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu özellikle Ankara’daki öğrencilerin sergiyi görmeleri hususunda gerekli desteğin sağlanacağını; çevre konusunda çocuklarda farkındalık uyandırma, bilinçlendirme çalışmalarına her zaman destek olacaklarını bildirdi.

SERGİ, 30 HAZİRAN´A KADAR GEZİLEBİLECEK

Sergi, "Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eğitim" yoluyla TANAP güzergâhındaki dokuz ildeki öğrencilerin farkındalık düzeyi, değerler ve davranışlarında olumlu değişiklik yaratarak, bu illerin sürdürülebilirliğine katkı sağlanmasını hedefleyen Yeşil Kutu Yollarda Projesi kapsamında uygulanıyor.

30 Haziran´a kadar Ankara Kentpark Alışveriş Merkezi´nde ziyaretçilerini ağırlayacak sergi ile atıkların hikâyesi ve atık sorununun çözümü için iyi uygulamaların aktarılabilmesi ve herkesin çözümün bir parçası olmaya davet edilmesi hedefleniyor.

Sergide insan faaliyetlerinin doğayı ve çevreyi nasıl etkilediğine dair bilgiler yer alırken, tüketim alışkanlıklarının bir sonucu olarak oluşturulan cam, kâğıt, plastik ve elektronik atıklar yakından tanınabilecek.

Labirent şeklindeki sergi alanı "Giriş", "Dünyamız ve Çevresel Tehditler", "Döngüsel Ekonomi", "Evsel Atıklar", "Ambalaj Atıkları", "Elektronik Atıklar",

"Faaliyet Alanı", "Eğitim Salonu" ve "Çıkış" olmak üzere toplam dokuz alandan oluşuyor. Sergi alanında ziyaretçiler tüketim alışkanlıkları ve atıkların oluşmasındaki tercihlerine göre çıkışa ulaşabilecek.

Sergide günlük yaşamda kullanılan ürünlerin nasıl "atık" hâline geldiği ve atığın dönüşümünü, tüm yaştan bireylerin deneyimleyerek öğrenmesi de hedefleniyor.

 

18-04-201918-04-201918-04-2019

 

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.