Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Temel Eğitim Kurumlarında Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi Pilot Okulları Belli Olmuştur.

Temel Eğitim Kurumlarında Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi Pilot Okulları Belli Olmuştur.

08-10-2018

         08-10-2018                                         

Bu Proje, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi finasmanı ile gerçekleştirilmektedir.

Temel Eğitim Kurumlarında Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi pilot okulları belli olmuştur.

“Demokrasi Kuşağı: Temel Eğitim Kurumlarında Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi ortak finansmanı ile Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliğiyle yürütülmektedir.  Projenin süresi 36 ay olup pilot okullar, yerel topluluklar, yerel sivil toplum kuruluşları (STK’lar) ve uzmanlar projenin paydaş grubunu oluşturmaktadır.

Projenin genel hedefi temel hak ve özgürlüklerin yanı sıra evrensel temel değerlere karşılık gelen bir demokratik okul kültürünü eğitim sistemine dâhil etmektir.

Projenin özel hedefleri ise;

- Okullarda ve okul topluluklarında demokratik değer ve uygulamaların güçlendirilmesi,

-  Politika yapıcılar, hem Bakanlık hem de il düzeyindeki eğitim idarecileri, müfettişler, okul müdürleri, öğretmenler, ebeveynler ve sivil toplum kuruluşları (STK’lar) dâhil olmak üzere, paydaşların demokratik okul kültürüne yönelik kapasitelerinin güçlendirilmesi,

-  Hem okullarda hem de toplumda demokratik okul kültürüne ilişkin farkındalığın artırılmasıdır.

Projenin Adana, Aydın, Burdur, Çanakkale, Iğdır, Kars, Muğla, Sinop, Sivas ve Yozgat olmak üzere toplamda 10 ilde 110 pilot okulda uygulanacağı ve pilot okulların gönüllülük esasına ve okul beyanlarına binaen belirleneceği Genel Müdürlüğümüz sayfasında yayınlanan duyuru ile pilot illere bildirilmiştir.

Projede pilot okul olmak için toplamda 200’den fazla başvuru alınmış olup, bu başvurular Genel Müdürlüğümüz ve Avrupa Konseyi temsilcilerinden oluşan tarafsız bir komisyon tarafından değerlendirilmiştir. 

Başvuru yapan il ve ilçe yöneticilerimize, okul yönetimlerine, öğretmenlerimize, okul aile birliği temsilcilerine ve bütün öğrenci temsilcilerimize, gösterdikleri ilgi ve duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederiz.

Seçilen okulların listesine ulaşmak için tıklayınız.

* Okullar alfabetik olarak sıralanmıştır.


09-10-2018             16-10-2018

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 55 02 / 413 13 27 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.