Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi Öğretmen Eğitimleri 10 İlde Tamamlandı

Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi Öğretmen Eğitimleri 10 İlde Tamamlandı

Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi kapsamında yer alan pilot okulların tüm öğretmenlerine yönelik gerçekleştirilen eğitimler tamamlandı. 11 Eylül-3 Ekim 2021 tarihleri arasında; Adana, Aydın, Burdur, Çanakkale, Iğdır, Kars, Muğla, Sinop, Sivas ve Yozgat illerinde 27 farklı merkezde yapılan eğitimlere, 240 eğitmen ile 3.000 öğretmenin katılımı sağlandı.

Ulusal ve uluslararası uzmanlar, Avrupa Konseyi temsilcileri, Genel Müdürlüğümüz proje uzmanları ve koordinatörlerin rehberliği ile gerçekleştirilen eğitimlerde, demokratik kültür yetkinliklerinin geliştirilmesine yönelik etkinliklere yer verildi. Temel Eğitim Genel Müdürü Sayın Yaşar KOÇAK eğitimlerin son gününde Adana'daki öğretmenlerle buluştu. Eğitimin kapanış konuşmasını gerçekleştiren Sayın KOÇAK tarafından "Demokratik okul kültürü mevcut uygulamalarını güçlendirmek ve sürekliliğini sağlamak amacıyla 10 ilimizde ve 110 pilot okulumuzda proje faaliyetlerine başlamış bulunmaktayız. Projemizin pilot uygulaması 4 Ekim 2021 tarihi itibarı ile başlayacaktır. Sınıf içi uygulamaları her sınıf ve branş özelinde geliştirdiğimiz etkinlik kitapları ile okul genelindeki uygulamaları ise Bütüncül Okul Modeli ile destekleyeceğiz. Modelin uygulanması sürecinde okulu oluşturan tüm paydaşların bir arada olması ve çocuğun üstün yararı için bir arada çalışmaları oldukça önemlidir. Bilimsel çalışmalar çocuğun okula aidiyet hissini taşıdığı, öğretmen motivasyonunun yüksek olduğu ve yöneticilerin ve velilerin iletişiminin kuvvetli olduğu okul ortamları hem başarıyı hem de olumlu okul iklimini beraberinde getirmektedir. Demokratik kültür yetkinlikleri toplumsal yaşantımızı en ideal şekilde sürdürmenin birer aracıdır ve bizler bu yetkinlikleri hayatımızın her aşamasında sergilemeliyiz." ifadelerine yer verildi. 

Sayın KOÇAK proje ile ülkemize, çocuklarımıza fayda sağlayacak çalışmaların ve iyi örneklerin ortaya konulacağına olan inancını belirterek emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

04-10-202104-10-202104-10-2021

 

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.