Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Temel Eğitimde Öğrenme Kayıplarının Giderilmesine Yönelik Eğitici Eğitimi Kursu Erzurum'da Gerçekleştirildi.

Temel Eğitimde Öğrenme Kayıplarının Giderilmesine Yönelik Eğitici Eğitimi Kursu Erzurum'da Gerçekleştirildi.

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından UNICEF finansal desteğiyle yürütülen "Temel Eğitimde Öğrenme Kayıplarının Giderilmesi ve Öğretimin Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında düzenlenen "Eğitici Eğitimleri Kursu"; Millî Eğitim Bakanlığı temsilcileri, akademisyenler, öğretmenler ve okul yöneticilerinin katılımı ile 18-22 Mart 2024 tarihleri arasında Erzurum Hizmetiçi Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi. Öğrencilerin eğitim öğretim döneminde farklı nedenlerle beklenen düzeyde bilgi, beceri ve tutum kazanmada yaşadıkları eksikliklerin öğrenme kayıpları olarak tanımlandığı projede; yaz tatili, örgün eğitimin kesintiye uğraması, okula devamsızlık, okul terki, deprem ve pandemi gibi çeşitli nedenlerin öğrencilerin karşılaştığı kayıplara yol açabildiği değerlendirildi. Özellikle sosyokültürel ve sosyoekonomik açıdan dezavantajlı öğrencilerin bu kayıpları yaşama oranlarının daha yüksek olduğu ve kayıpları telafi etme süreçlerinin zorluğu göz önüne alınarak sınıf içi etkinlikler ile öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarına uygun müdahale programları geliştirildi.

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Araştırma-Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Sedat Abdulhakimoğulları; "Derinleşen öğrenme kayıpları, öğrencilerin başarı düzeyleri arasında büyük farkların oluşmasına neden olmaktadır. Sürekli tekrarlanan başarısızlık deneyimleri ise öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını düşürmekte, kendilerine ilişkin inanç, değer ve okula ilişkin tutumlarını olumsuz olarak etkilemektedir. Tüm bu nedenlerle öğrenme kayıplarının oluşmaması için alınacak tedbirlerin, öğrenme kayıplarının tespiti için düzenli takibinin yapılması ve tespit edilen öğrenme kayıplarının giderilmesinde kullanılacak etkili müdahalelerin geliştirilmesi için sistematik, boylamsal ve bütüncül bir modele ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sayede öğrencilerin öğrenme düzeyleri arasındaki büyük farkların önüne geçilerek öğretimin kalitesi artırılırken, öğretmenlerin mesleki beceri ve motivasyonlarının da artırılması sağlanacaktır." ifadelerini kullandı. Üç faz şeklinde dokuz ay sürecek projenin ilk fazında öğrenme kayıplarının giderilmesine yönelik değerlendirme bataryaları hazırlanmış ve müdahale programları geliştirilmiştir. İkinci fazın ilk faaliyeti olan eğitici eğitimi kursu ile değerlendirme bataryalarının ve müdahale programlarının uygulanması için pilot okullarda görev yapan öğretmen ve okul yöneticilerine eğitim verilmiştir. Böylece katılımcılar hem sınıflarında bu müdahale programlarını uygulayacak hem de görev yaptıkları bölgelerdeki meslektaşlarına mahallinde eğitim vereceklerdir.

22-03-202422-03-202422-03-202422-03-2024

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.