Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

TÜRKİYE'NİN İLK MÜZİK İLKOKULU VE ORTAOKULU ANKARA'DA AÇILACAK

TÜRKİYE'NİN İLK MÜZİK İLKOKULU VE ORTAOKULU ANKARA'DA AÇILACAK

Bakanlığımız ile Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi arasında, üniversite yerleşkesi içerisinde Türk Müziği programı uygulayan güzel sanatlar ilkokulu, ortaokulu ve lisesinin kurulmasına yönelik iş birliği protokolü imzalandı. Protokol çerçevesinde Türk müziği alanında kurulacak müzik okullarımıza Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından eğitim öğretim ile eğitmen desteği verilecektir. Bakanlığımızca müzik alanında ilk defa güzel sanatlar ilkokulu ve ortaokulu açılacak olup bu okullarda ilköğretim kurumlarında uygulanan müfredat ile birlikte güzel sanatlar içerisinde yer alan müzik alanında da eğitim verilerek Türk müziğinde nitelikli insan kaynağının artırılması sağlanacaktır.

Müziğin ulaştığı her yerin güzelleşeceği düşüncesinden hareketle yeni kurulacak müzik okullarında, çocuklara kendi fikir ve duygu dünyasını sanatla ifade etme becerisini kazandırarak onların ülkemize ve dünyaya katkı sunan bireyler olması hedeflenmektedir.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi yerleşkesi içerisindeki müzik okullarında öğrenim görecek öğrenciler için pansiyon imkânı sunularak ülke genelinde yetenekli tüm öğrencilere müzik alanında eğitim fırsatı verilmiş olacaktır. Bu sayede müzik konusunda yetenekli bir çocuğumuz, ilkokuldan başlayarak nitelikli müzik eğitimini erken yaştan itibaren alma fırsatına erişmiş olacaktır. Yetenekli çocukların erken yaşlarda düzenli bir şekilde müzik eğitim programı uygulayan okullarda eğitilmeleri dünyada da özel bir uygulama olmakla birlikte Bakanlığımızca da ilk defa hayata geçirilecektir.

Bu kapsamda ülke geneli yetenek taraması yapılarak müzik alanında yetenekli öğrenciler tespit edilecek ve yetenek sınavı ile bu öğrencilerin müzik okullarına yerleştirilmesi sağlanacaktır. Yetenek taramasına Çocuk Evleri ile Çocuk Evleri Sitelerindeki öğrenciler de dâhil edilecektir.

Müzik okullarında, çalgı aletlerinin bakımı ve onarımı için özel bir atölye alanı da oluşturulacaktır. Çalgı aletlerinin temizliği, ayarları ve onarımları için gerekli araç ve malzemelerle donatılacak olan bu atölyelerde ayrıca öğrencilerin yaş gruplarına uygun çalgı aletlerinin üretiminin de yapılması planlanmaktadır. Türk müziğinde kullanılan çalgılardan; bağlama, ud, kanun ve kemane için öğrencilerin yaşı ve fiziki durumları göz önünde bulundurularak yarım boy ve çeyrek boy oranlarında küçültme yapılarak çalgıların, bilimsel ortamlarda yapılması, onarılması ve geliştirilmesi planlanmaktadır.

Erken yaşta müziğe yeteneği olan çocukları keşfetmenin ve eğitim öğretim süreci sonunda Türk müziğini ulusal ve uluslararası düzeyde temsil edecek nitelikli bireyler yetiştirmenin Türkiye Yüzyılı'nda eğitim faaliyetleri açısından önemli bir gelişme olacağı değerlendirilmektedir.

 

 

 

 

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.