Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

YABANCI DİL ÇALIŞTAYI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

2017 - 2018 eğitim öğretim yılında ortaokul 5. sınıflarda belirli okullarda uygulanması planlanan Ağırlıklı Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretiminin çerçevesinin belirlenmesi, öğretim programı ve eğitim materyallerinin hazırlanması sürecinde öğretmen ve okul müdürlerinin görüşlerinin alınması için 16-17 Şubat 2017 tarihlerinde İstanbul’da “Yabancı Dil Çalıştayı” gerçekleştirilmiştir. 
YABANCI DİL ÇALIŞTAYI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

2017 - 2018 eğitim öğretim yılında 1. faz olarak ülke genelinde bazı okullarda uygulanmaya başlanacak olan Ağırlıklı Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi uygulaması sürecinde öğretmen ve okul müdürlerinin de görüşlerinin alınması amacıyla 16-17 Şubat 2017 tarihlerinde İstanbul’da “Yabancı Dil Çalıştayı” gerçekleştirilmiştir. Söz konusu çalıştaya İlköğretim Kurumları (İlkokul ve Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesi açıklamalar bölümü 6. maddesi doğrultusunda 5. sınıflarda ağırlıklı yabancı dil uygulaması yürütülen okullarda görev yapan okul müdürleri ile İngilizce öğretmenleri katılım sağlamıştır. Çalıştayda iki gün boyunca 28 farklı ilde görev yapan toplamda 40 İngilizce öğretmeni ve okul müdürünün Ağırlıklı Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi uygulamasına yönelik görüşleri ve değerlendirmeleri alınmıştır.

 

16 Şubat 2017 tarihinde Genel Müdürümüz Sayın Dr. Cem GENÇOĞLU’nun açılış konuşmalarının ardından akademisyenlerin moderatörlüğünde 3 ayrı çalışma grubunda, önceden hazırlanmış olan görüşme soruları doğrultusunda okullarda yürütülen mevcut ağırlıklı yabancı dil uygulamalarına yönelik öğretmen ve yöneticilerden bilgi alınmış, ayrıca gerçekleştirilmesi planlanan uygulamalar hakkında görüş ve öneriler raporlanmıştır. Çalıştayın ikinci gününde ise 3 ayrı çalışma grubundaki katılımcıların görüşleri doğrultusunda hazırlanan raporlar büyük grup çalışmasında paylaşılmış ve fikir birliğine varılmıştır. Çalıştay sürecinde elde edilen veriler nitel analiz yöntemleri ile analiz edilerek Ağırlıklı Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimine yönelik mevcut durum değerlendirmesi ile görüş ve önerileri içeren rapor hazırlanacaktır.

 

Böylelikle Ağırlıklı Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi uygulamasının planlanması sürecinde alanda gerçekleştirilen mevcut uygulama örnekleri paylaşılmış, riskler ve fırsatlar değerlendirilmiş, uygulamanın etkili ve verimli şekilde yürütülerek öğrencilerimizin yabancı dil yeterliliklerinin artırılması temennisi ile çalışma sonlandırılmıştır. 

 

20-02-201720-02-2017

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.