Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

YATILI BÖLGE ORTAOKULU ÇALIŞTAYI

Temel Eğitim Genel Müdürümüz Dr. Cem GENÇOĞLU, Yatılı Bölge Ortaokullarındaki pansiyonlarının konaklama kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapmak, fizikî ortamlara ilişkin standartlar, güvenlik, hijyen ve konfor şartları dikkate alınarak geliştirmek; mevcut duruma ilişkin görüşler almak ve çözüm önerilerini tartışmak, insan kaynakları kapasitesini geliştirmek, yatılı öğrencilerin akademik ve kişisel gelişimlerini desteklemek amacıyla bakanlık temsilcilerinin, yatılı bölge ortaokulları yöneticilerinin ve öğretmenlerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen çalıştaya katıldı.
YATILI BÖLGE ORTAOKULU ÇALIŞTAYI

Dr. Gençoğlu’ndan Yatılı Bölge Ortaokulları Yönetici ve Öğretmenlerine Anlamlı Mesajlar

Yatılı Bölge Ortaokullarının pansiyon ve konaklamasına son derece önem veren  Sayın Dr. Cem Gençoğlu çalıştayda yönetici ve öğretmenlere, “Çocuklarımızın gönenci her şeyden önce gelmektedir. Yatılı Bölge Ortaokullarının yaşam kalitesi, genel ve sürekli iyi olma hali olarak ifade edilen yaşam kalitesinin eğitimle ilgili önemli bir boyutudur. Kırsal kesimlerde okuma imkanı bulamayan çocuklarımız için bu okullar önemli bir  işlev görmektedir.Çocuklarımızın geleceğine, kişisel gelişimlerine ve  eğitim hayatına yön veren bu  kritik kurumlarımızın kalitesinin arttırılmasına çalışmak önceliğimizdir. Üstlendiğimiz misyon ve hizmet koşulları üzerinde durmamız gereken önemli bir konu olan pansiyonların konaklama kalitesinin arttırılmasına ve fiziki ortamlara ilişkin standartların, güvenlik, hijyen ve konfor şartları dikkate alınarak geliştirilmeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bölge eğitiminin sigortası olarak da görülen bu okullar eğitim faaliyetlerinin yanı sıra bulundukları bölgenin halkı ile bütünleşerek, onların sosyal, ekonomik, kültürel, sportif ve teknolojik gelişimlerini sağlama gibi bir misyonu da yüklenmişlerdir.

Çocukların kendilerine değer veren, öğrenmeye istekli ve geleceğe iyimser bakan bireyler olarak yetişmeleri açısından YBO’ların destekleyici ve eğitici ortama sahip olmalarının önemi daha da artmaktadır. Öğrencilerin akademik başarılarının yanı sıra, öğrencilerin kendilerini evlerinde gibi  hissetmeleri de çok önemlidir. Bunun için  pansiyonlarda sosyal aktivitelere ağırlık verilmeli, başta dinlenme odaları olmak üzere, sosyal mekanların donanımı iyileştirilmelidir. Haftada en az bir kere çocukların seviyelerine uygun filmler seçilerek sinema günleri yapılması çocuklarımızın bakış açılarına farklılık getirecek, ufuklarını genişletecektir.

Çocuklarımızın hafta sonları eve gitmeleri sosyal ortamların yeterliliği ile  zorunluluk değil, tercih durumu olmalıdır. Aileler ile işbirliği yapılarak çocuklarımızın psikolojik durumlarına hassasiyet gösterilmeli, aileler daha çok okula davet edilmelidir. Tüm bu konularda göstermiş olduğunuz hassasiyetleriniz için teşekkür ediyor ve çocuklarımızı sizlere emanet ediyorum. Sağlıcakla kalın.” diyerek konuşmalarını  tamamladılar.

 

21-12-2016

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.