Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Yönetmen Ümit Köreken Genel Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti.

Yönetmen Ümit Köreken Genel Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti.

53. Antalya film festivalinde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerine layık görülen Mavi Bisiklet Filminin senarist ve yönetmeni Ümit Köreken Genel Müdürlüğümüzü ziyaret etti.

Mavi bisiklet filmi bir ortaokul öğrencisinin arkadaşlık ilişkileri ve bir bisiklette simgeleşen çocuksu tutkuları ele alınıyor. Ulusal ve uluslararası sinema çevrelerince takdirle karşılanan film, aynı zamanda Kültür Bakanlığınca desteklenen ilk çocuk filmi olma özelliğini de taşıyor.

Yönetmen Ümit Köreken, filmin yapım sürecinde 400 çocuğa sinema eğitimi kapsamında sinema anlatım teknikleri, drama, doğaçlama konusunda eğitim verdiklerini ardından çekim sürecinde 100 çocukla çalıştıklarını ifade etti. Bu süreçte öğrencilerin yetenek ve kabiliyetlerinin geliştirilme ve keşif sürecinde sinemanın önemli bir rolü olabileceğini keşfettiğini söyleyen yönetmen, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nce birlikte geliştirilebilecek projelerde göreve hazır olduğu söyledi.

Genel Müdürümüz Cem Gençoğlu, sinemanın didaktizm klişesinden kurtulduğunda duygu, düşünce ve davranış geliştirme boyutunda görsel bir eğitim aracı olarak kullanılmasının yeni bir yöntem olmadığından bahisle değer eğitimi ve  estetik duyarlılık konularında hazırladıkları çalışmalarında birlikte çalışabileceklerini söyledi.

Atatürk Blv. No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Kat 2 Blok A/B ve Kat 5 Blok A Kızılay Çankaya/ANKARA - 0(312) 413 13 27 / 413 55 02 / 413 18 58 / 413 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.